Tap Tap to Zoom
The DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holster, Smith & Wesson M&P 22 Compact/Smith & Wesson M&P 9 Shield EZ, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJ1RZ0 Color: Black, Gun Make: Smith & Wesson, Gun Model: Smith & Wesson M&P 22 Compact, Smith & Wesson M&P 9 Shield EZ, Holster Material: Kydex, Thermo-plastic, Hand: Ambidextrous, Holster Type: Inside the Waistband Holster, Accessory Attachment System: Belt Clip, Hook, Light/Laser Attachment: No, Holster Size: Full Size, Fastener/Closure Type: Tension Device, Finish: Kydex, Condition: New, Condition Quality: Excellent, Reason: Other, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Age Group: Adults, Attachment Type: Belt Clip/Hook, Country of Origin: USA, Dimensions: 1.80 X 7.15 X 9.85 in, Gun Type: Pistol, Height: 1.8 in, Retention Level: Level III. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 36% Off! Please also check out more options for DeSantis Slim-Tuk IWB Holster.
Purchase your new DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holster, Smith & Wesson M&P 22 Compact/Smith & Wesson M&P 9 Shield EZ, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJ1RZ0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Slim-Tuk(R) is a new minimal ambidextrous IWB holster fashioned from Kydex(R) sheet. One of the most unique features about this IWB holster is that it uses our tuck-able 360(TM) C-Clip, which affords the wearer unlimited mounting options. The hardware can easily be reversed to change from right to left hand. The Slim-Tuk(R) is precision molded and has adjustable tension and a rugged 1.75in nylon clip.
| Color | Black |
| Gun Make | Smith & Wesson |
| Gun Model | Smith & Wesson M&P 9 Shield EZ, Smith & Wesson M&P 22 Compact |
| Holster Material | Kydex, Thermo-plastic |
| Hand | Ambidextrous |
| Holster Type | Inside the Waistband Holster |
| Accessory Attachment System | Belt Clip, Hook |
| Light/Laser Attachment | No |
| Holster Size | Full Size |
| Fastener/Closure Type | Tension Device |
| Finish | Kydex |
| Condition | New |
| Condition Quality | Excellent |
| Condition Details | Other |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Age Group | Adults |
| Attachment Type | Belt Clip/Hook |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 1.80 X 7.15 X 9.85 in |
| Gun Type | Pistol |
| Height | 1.8 in |
| Retention Level | Level III |