Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holsters, S&W M&P Shield .45, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJ5EZ0
The DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holsters, S&W M&P Shield .45, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJ5EZ0 Color: Black, Gun Make: Smith & Wesson, Gun Model: Smith & Wesson M&P 45 Shield, Holster Material: Kydex, Thermo-plastic, Hand: Ambidextrous, Holster Type: Inside the Waistband Holster, Accessory Attachment System: Belt Clip, Hook, Light/Laser Attachment: No, Holster Size: Full Size, Fastener/Closure Type: Tension Device, Finish: Kydex, Condition: New, Condition Quality: Excellent, Reason: Other, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Age Group: Adults, Attachment Type: Belt Clip/Hook, Country of Origin: USA, Dimensions: 1.80 X 7.15 X 9.85 in, Gun Type: Pistol, Height: 1.8 in, Retention Level: Level III. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 35% Off! Please also check out more options for DeSantis Slim-Tuk IWB Holster.
Purchase your new DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holsters, S&W M&P Shield .45, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJ5EZ0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Slim-Tuk is a new minimal ambidextrous IWB holster fashioned from Kydex. One of the most unique features about this IWB holster is that it uses our tuckable 360 C-Clip which affords the wearer unlimited mounting options. The hardware can easily be reversed to change from right to left. The Slim-Tuk is precision molded from sturdy Kydex sheet and features a rugged nylon clip.Image may not be representative of color or style.
Package Contents:
- DeSantis Slim-Tuk IWB Holster
Specifications for DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holsters, S&W M&P Shield .45, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJ5EZ0
| Color | Black |
| Gun Make | Smith & Wesson |
| Gun Model | Smith & Wesson M&P 45 Shield |
| Holster Material | Kydex, Thermo-plastic |
| Hand | Ambidextrous |
| Holster Type | Inside the Waistband Holster |
| Accessory Attachment System | Belt Clip, Hook |
| Light/Laser Attachment | No |
| Holster Size | Full Size |
| Fastener/Closure Type | Tension Device |
| Finish | Kydex |
| Condition | New |
| Condition Quality | Excellent |
| Condition Details | Other |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Age Group | Adults |
| Attachment Type | Belt Clip/Hook |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 1.80 X 7.15 X 9.85 in |
| Gun Type | Pistol |
| Height | 1.8 in |
| Retention Level | Level III |