Tap Tap to Zoom
The DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holster, Ruger LC9, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJV5Z0 Color: Black, Gun Make: Ruger, Gun Model: Ruger LC9, Holster Material: Kydex, Thermo-plastic, Hand: Ambidextrous, Holster Type: Inside the Waistband Holster, Accessory Attachment System: Belt Clip, Hook, Light/Laser Attachment: No, Holster Size: Full Size, Fastener/Closure Type: Tension Device, Finish: Kydex, Condition: New, Condition Quality: Excellent, Reason: Other, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Age Group: Adults, Attachment Type: Belt Clip/Hook, Country of Origin: USA, Dimensions: 1.80 X 7.15 X 9.85 in, Gun Type: Pistol, Height: 1.8 in, Retention Level: Level III. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 36% Off! Please also check out more options for DeSantis Slim-Tuk IWB Holster.
Purchase your new DeSantis Slim-Tuk IWB Kydex Holster, Ruger LC9, Ambidextrous, Kydex, Black, 137KJV5Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Slim-Tuk is a new minimal ambidextrous IWB holster fashioned from Kydex. One of the most unique features about this IWB holster is that it uses our tuckable 360 C-Clip which affords the wearer unlimited mounting options. The hardware can easily be reversed to change from right to left. The Slim-Tuk is precision molded from sturdy Kydex sheet and features a rugged nylon clip.Image may not be representative of color or style.
| Color | Black |
| Gun Make | Ruger |
| Gun Model | Ruger LC9 |
| Holster Material | Kydex, Thermo-plastic |
| Hand | Ambidextrous |
| Holster Type | Inside the Waistband Holster |
| Accessory Attachment System | Belt Clip, Hook |
| Light/Laser Attachment | No |
| Holster Size | Full Size |
| Fastener/Closure Type | Tension Device |
| Finish | Kydex |
| Condition | New |
| Condition Quality | Excellent |
| Condition Details | Other |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Age Group | Adults |
| Attachment Type | Belt Clip/Hook |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 1.80 X 7.15 X 9.85 in |
| Gun Type | Pistol |
| Height | 1.8 in |
| Retention Level | Level III |