Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange w/ Foam
The Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange w/ Foam Color: Orange, Interior: Foam, Depth/Thickness: 6 in, Length: 13.37 in, Width: 11.62 in, Fabric/Material: Polypropylene, Finish: Rugged, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 3.97 lb, Internal Dimensions: 11.81 x 8.87 x 5.18 in. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican 1400 Protector Small Waterproof Case.
Purchase your new Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange w/ Foam from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Watertight, crushproof, and dustproof | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel padlock protectors | Comfortable rubber over-molded handle | Stainless steel hardware | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available
Features of Pelican Small Case 1400 Dry Box
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Metal-reinforced hasps
- Comfortable rubber over-molded handle
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector Small Watertight Case 1400
Specifications for Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange w/ Foam
| Color | Orange |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 6 in |
| Length | 13.37 in |
| Width | 11.62 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Finish | Rugged |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 3.97 lb |
| Internal Dimensions | 11.81 x 8.87 x 5.18 in |