Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange, No Foam
The Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange, No Foam Color: Orange, Interior: No Foam, Depth/Thickness: 6 in, Length: 13.37 in, Width: 11.62 in, Fabric/Material: Polypropylene, Finish: Rugged, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 3.97 lb, Internal Dimensions: 11.81 x 8.87 x 5.18 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican 1400 Protector Small Waterproof Case.
Purchase your new Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange, No Foam from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Watertight, crushproof, and dustproof | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel padlock protectors | Comfortable rubber over-molded handle | Stainless steel hardware | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available
Features of Pelican Small Case 1400 Dry Box
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Metal-reinforced hasps
- Comfortable rubber over-molded handle
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector Small Watertight Case 1400
Specifications for Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange, No Foam
| Color | Orange |
| Interior | No Foam |
| Depth/Thickness | 6 in |
| Length | 13.37 in |
| Width | 11.62 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Finish | Rugged |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 3.97 lb |
| Internal Dimensions | 11.81 x 8.87 x 5.18 in |