Tap Tap to Zoom
The Bushnell Powerview 10x42mm Roof Prism Binoculars, Regular, Black, 141042 Color: Black, Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 42 mm, Prism System: Roof, Prism Material: BK-7, Eye Relief: 17.6 mm, Exit Pupil: 5.3 mm, Field of View, Linear: 293 ft at 1000 yds, Optical Coating: Multi-Coated, Binoculars Focus System: Center Focus, Close Focus: 23 ft, Weight: 22.2 oz, Finish: Regular, Condition: New, Package Type: Box, Magnification Type: Fixed, Blade Material: Rubber, Fogproof: No. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts 10% Off! Please also check out more options for Bushnell Powerview 10x42mm Roof Prism Binoculars.
Purchase your new Bushnell Powerview 10x42mm Roof Prism Binoculars, Regular, Black, 141042 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The PowerView series offers the largest line of Bushnell-quality, affordable binoculars. These Powerview 10x 42mm Roof Prism Binoculars feature multi-coated optics for superior light transmission and high-magnification, full-size viewing ideal for long-range observation. The nonslip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip.
| Color | Black |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Prism System | Roof |
| Prism Material | BK-7 |
| Eye Relief | 17.6 mm |
| Exit Pupil | 5.3 mm |
| Field of View, Linear | 293 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Close Focus | 23 ft |
| Weight | 22.2 oz |
| Finish | Regular |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Fixed |
| Blade Material | Rubber |
| Fogproof | No |