Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Fitted Gun Case 1115 Autoloading and Pump Shotgun Case, 142821
The Browning Fitted Gun Case 1115 Autoloading and Pump Shotgun Case, 142821 Color: Classic Brown, Fabric/Material: Expanded Vinyl, Solid Wood, Gun Type: Automatic Shotgun, Length: 36.25 in, Width: 11.25 in, 4 in, Height: 11.25 in, Depth/Thickness: 4 in, Interior: Deep Pile Fleece, Internal Length: 32 in, Fastener/Closure Type: Brass-plated latch with key lock, Padding: Foam, Weight: 11.19 lb. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts 40% Off! Please also check out more options for Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun.
Purchase your new Browning Fitted Gun Case 1115 Autoloading and Pump Shotgun Case, 142821 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun:
- SHELL: Solid wood frame covered with leather-like expanded vinyl
- LINING: Deep pile fleece-fitted interior
- PADDING TYPE: Foam
- CLOSURE: Brass-plated latch with key lock
- TRIM AND BINDING: Brown vinyl trim, brass-plated corner accents and hinges
- SPECIAL FEATURES: Fabric-covered positioning blocks, accessory compartments, available in classic brown or black/tan
Package Contents:
- Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun
Specifications for Browning Fitted Gun Case 1115 Autoloading and Pump Shotgun Case, 142821
| Color | Classic Brown |
| Fabric/Material | Expanded Vinyl, Solid Wood |
| Gun Type | Automatic Shotgun |
| Length | 36.25 in |
| Width | 4 in, 11.25 in |
| Height | 11.25 in |
| Depth/Thickness | 4 in |
| Interior | Deep Pile Fleece |
| Internal Length | 32 in |
| Fastener/Closure Type | Brass-plated latch with key lock |
| Padding | Foam |
| Weight | 11.19 lb |