Tap Tap to Zoom
The Pelican 1440 Top Loader Medium 20x12x18in Protector Case, Black w/ Foam Color: Black, Interior: Foam, Depth/Thickness: 18 in, Length: 19.7 in, Width: 12 in, Fabric/Material: Polypropylene, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 14.5 lb, Internal Dimensions: 17.1 x 7.5 x 16 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican Protector Top Loader Medium Watertight Case 1440.
Purchase your new Pelican 1440 Top Loader Medium 20x12x18in Protector Case, Black w/ Foam from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Retractable extension handle | Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel padlock protectors | Comfortable rubber over-molded handle | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Watertight, crushproof, and dustproof
Features of Pelican Medium TopLoader Case 1440 Dry Box
Package Contents:
| Color | Black |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 18 in |
| Length | 19.7 in |
| Width | 12 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 14.5 lb |
| Internal Dimensions | 17.1 x 7.5 x 16 in |