Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1450NF Protector Waterproof Crushproof Medium Case, Orange - No Foam
The Pelican 1450NF Protector Waterproof Crushproof Medium Case, Orange - No Foam Color: Orange, Interior: No Foam, Depth/Thickness: 6.82 in, Length: 16.44 in, Width: 13 in, Fabric/Material: Polypropylene, Finish: Smooth, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Internal Dimensions: 14.66 x 10.24 x 6.12 in, Condition: New. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 18% Off! Please also check out more options for Pelican 1450 Protector Medium Waterproof Case.
Purchase your new Pelican 1450NF Protector Waterproof Crushproof Medium Case, Orange - No Foam from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Watertight, crushproof, and dustproof | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Comfortable rubber over-molded handle | Stainless steel hardware and padlock protectors | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Lifetime Guarantee of Excellence
Features of Pelican Medium Case 1450 Dry Box:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Comfortable rubber over-molded handle
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
- NOTE: CONTENTS SHOWN ON THE PICTURE IS NOT INCLUDED
Package Contents:
- Pelican Protector Medium Watertight Case 1450
Specifications for Pelican 1450NF Protector Waterproof Crushproof Medium Case, Orange - No Foam
| Color | Orange |
| Interior | No Foam |
| Depth/Thickness | 6.82 in |
| Length | 16.44 in |
| Width | 13 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Finish | Smooth |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Internal Dimensions | 14.66 x 10.24 x 6.12 in |
| Condition | New |