Tap Tap to Zoom
The Pelican Watertight Hard Case 1460 Series without Foam, Black Color: Black, Interior: No Foam, Depth/Thickness: 12.75 in, Length: 20.85 in, Width: 12.73 in, Fabric/Material: Polypropylene, Pack Volume: 33 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 18.2 lb, Internal Dimensions: 18.54 x 9.92 x 10.92 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican 1460 Black/Desert Tan/OD Green Watertight Protector Hard Case.
Purchase your new Pelican Watertight Hard Case 1460 Series without Foam, Black from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Top lid opens up to 180° for on-the-field anti-roll stability when open | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Comfortable rubber over-molded handles | Stainless steel hardware and padlock protectors | Personalized nameplate service available | Lifetime Guarantee of Excellence | Also available with EMS Organizer and Dividers | Watertight, crushproof, and dustproof
| Color | Black |
| Interior | No Foam |
| Depth/Thickness | 12.75 in |
| Length | 20.85 in |
| Width | 12.73 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Pack Volume | 33 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 18.2 lb |
| Internal Dimensions | 18.54 x 9.92 x 10.92 in |