Tap Tap to Zoom
The Pelican 1470 Laptop Waterproof Laptop Case w/ Pick N Pluck Foam, Black 1470-000-110 Color: Black, Fabric/Material: Polymer, Width: 13.23 in, Depth/Thickness: 4.47 in, Interior: Pick N Pluck Foam, Weight: 5.51 lb, Buoyancy Rating: 24.91 lb, Internal Depth/Thickness: 3.87 in, Internal Length: 15.7 in, Internal Width: 10.7 in, Length: 16.88 in. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 20% Off! Please also check out more options for Pelican 1470 Laptop Computer Waterproof Black Case / Watertight box.
Purchase your new Pelican 1470 Laptop Waterproof Laptop Case w/ Pick N Pluck Foam, Black 1470-000-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Double safety locking latches with keys | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | O-ring seal | Comfortable rubber over-molded handle | Stainless steel hardware | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
| Color | Black |
| Fabric/Material | Polymer |
| Width | 13.23 in |
| Depth/Thickness | 4.47 in |
| Interior | Pick N Pluck Foam |
| Weight | 5.51 lb |
| Buoyancy Rating | 24.91 lb |
| Internal Depth/Thickness | 3.87 in |
| Internal Length | 15.7 in |
| Internal Width | 10.7 in |
| Length | 16.88 in |