Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1550 Waterproof 20x16x8in Protector Case, Black w/Foam, 1550-000-110
The Pelican 1550 Waterproof 20x16x8in Protector Case, Black w/Foam, 1550-000-110 Color: Black, Interior: Foam, Depth/Thickness: 8.4 in, Length: 20.66 in, Width: 17.2 in, Fabric/Material: Polypropylene, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 10.58 lb, Internal Dimensions: 18.63 x 14.18 x 7.72 in. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 20% Off! Please also check out more options for Pelican 1550 Protector Waterproof Hard Cases.
Purchase your new Pelican 1550 Waterproof 20x16x8in Protector Case, Black w/Foam, 1550-000-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Watertight, crushproof, and dustproof | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Comfortable rubber over-molded handle | Stainless steel hardware and padlock protectors | 2 level Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Lifetime Guarantee of Excellence
Features of Pelican 1550 Dry Cases:
- 18.43" x 14.00" x 7.62" (46.8 x 35.5 x 19.3 cm)
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Comfortable rubber over-molded handle
- Stainless steel hardware
- 2 level Pick 'N' Pluckâ„¢ with convoluted lid foam
- Personalized nameplate service available
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
- CONTENTS SHOWN ON THE PICTURE IS NOT INCLUDED
Package Contents:
- Pelican 1550 Watertight Airtight Shipping & Carrying Case
Specifications for Pelican 1550 Waterproof 20x16x8in Protector Case, Black w/Foam, 1550-000-110
| Color | Black |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 8.4 in |
| Length | 20.66 in |
| Width | 17.2 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 10.58 lb |
| Internal Dimensions | 18.63 x 14.18 x 7.72 in |