Tap Tap to Zoom
The Pelican 1610 Waterproof 25x20x12in Transport Case, Black w/Dividers Color: Black, Wheels: Yes, Interior: Padded Dividers, Depth/Thickness: 11.88 in, Length: 24.83 in, Width: 19.69 in, Fabric/Material: Polypropylene, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 19.5 lb, Internal Dimensions: 21.78 x 16.69 x 10.62 in. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 25% Off! Please also check out more options for Pelican 1610 Watertight Hard Large Cases.
Purchase your new Pelican 1610 Waterproof 25x20x12in Transport Case, Black w/Dividers from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Retractable extension handle | Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Fold down handles | Stainless steel hardware and padlock protectors | 3 level Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Watertight, crushproof, and dustproof
| Color | Black |
| Wheels | Yes |
| Interior | Padded Dividers |
| Depth/Thickness | 11.88 in |
| Length | 24.83 in |
| Width | 19.69 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 19.5 lb |
| Internal Dimensions | 21.78 x 16.69 x 10.62 in |