Tap Tap to Zoom
The Pelican 1630 Protector Large Watertight 31x24x17in Case, Black w/Divider 1630-004-110 Color: Black, Wheels: Yes, Interior: Padded Dividers, Depth/Thickness: 17.48 in, Length: 31.28 in, Width: 24.21 in, Fabric/Material: Polypropylene, Pack Volume: 138 liters, Weight: 31 lb, Internal Dimensions: 27.7 x 20.98 x 15.5 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican 1630 Protector Large Watertight Hard Cases w/ Wheels.
Purchase your new Pelican 1630 Protector Large Watertight 31x24x17in Case, Black w/Divider 1630-004-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Retractable extension handle | 4 strong polyurethane wheels with stainless steel bearings (wheel diameter is 5.3cm) | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Fold down handles | Stainless steel padlock protectors | 3 level Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Stackable | Reinforced corners | Lifetime Guarantee of Excellence | Watertight, crushproof, and dustproof | Note: Please consult a sales specialist for more details.
| Color | Black |
| Wheels | Yes |
| Interior | Padded Dividers |
| Depth/Thickness | 17.48 in |
| Length | 31.28 in |
| Width | 24.21 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Pack Volume | 138 liters |
| Weight | 31 lb |
| Internal Dimensions | 27.7 x 20.98 x 15.5 in |