Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, OD Green Case w/ Foam, 1650-020-130
The Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, OD Green Case w/ Foam, 1650-020-130 Color: OD Green, Wheels: Yes, Interior: Foam, Depth/Thickness: 12.45 in, Length: 31.59 in, Width: 20.47 in, Fabric/Material: Polypropylene, Pack Volume: 87 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 24.03 lb, Internal Dimensions: 28.57 x 17.52 x 10.65 in. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to 18% Off! Please also check out more options for Pelican 1650 Protect Large Cases with Wheels.
Purchase your new Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, OD Green Case w/ Foam, 1650-020-130 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Retractable extension handle | 4 strong polyurethane wheels with stainless steel bearings | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Fold down handles | Stainless steel hardware and padlock protectors | 2 level Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Watertight, crushproof, and dustproof
Features of Pelican 1650 Waterproof Storage Case:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Retractable extension handle
- Fold down handles
- Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings
- Stainless steel hardware
- 4 level Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Personalized nameplate service available
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican 1650 Protector Case
Specifications for Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, OD Green Case w/ Foam, 1650-020-130
| Color | OD Green |
| Wheels | Yes |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 12.45 in |
| Length | 31.59 in |
| Width | 20.47 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Pack Volume | 87 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 24.03 lb |
| Internal Dimensions | 28.57 x 17.52 x 10.65 in |