Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1660 Large Protector Watertight Hard Case, Desert Tan w/ Liner & Foam 1660-020-190
The Pelican 1660 Large Protector Watertight Hard Case, Desert Tan w/ Liner & Foam 1660-020-190 Color: Desert Tan, Interior: Foam, Depth/Thickness: 19.48 in, Length: 31.59 in, Width: 22.99 in, Fabric/Material: Polypropylene, Pack Volume: 160 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 34.16 lb, Internal Dimensions: 28.20 x 19.66 x 17.63 in. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 20% Off! Please also check out more options for Pelican 1660 Watertight Protector Cases w/ Wheels - Large.
Purchase your new Pelican 1660 Large Protector Watertight Hard Case, Desert Tan w/ Liner & Foam 1660-020-190 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Retractable extension handle | 4 strong polyurethane wheels with stainless steel bearings | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Large 2-person fold down handles | Stainless steel hardware and padlock protectors | 3 level Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Watertight, crushproof, and dustproof
Features of Pelican 1660 Waterproof Storage Case:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Retractable extension handle
- Fold down handles
- Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings
- Stainless steel hardware
- 3 level Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Personalized nameplate service available
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector 1660 Equipment Case
Specifications for Pelican 1660 Large Protector Watertight Hard Case, Desert Tan w/ Liner & Foam 1660-020-190
| Color | Desert Tan |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 19.48 in |
| Length | 31.59 in |
| Width | 22.99 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Pack Volume | 160 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 34.16 lb |
| Internal Dimensions | 28.20 x 19.66 x 17.63 in |