Tap Tap to Zoom
The Leupold BX-5 Santiam HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Gray, 174483 Color: Gray, Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 42 mm, Prism System: Roof, Prism Material: BAK4, Eye Relief: 16.6 mm, Exit Pupil: 4.2 mm, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Binoculars Focus System: Center Focus, Close Focus: 1.6 m, Weather Resistance: Fog Resistant, Water Resistance Level: Waterproof, Weight: 23.4 oz, Condition: New, Magnification Type: Fixed. is here at OpticsPlanet with great deals ! Please also check out more options for Leupold BX-5 Santiam HD 10x42mm Roof Prism Binoculars.
Purchase your new Leupold BX-5 Santiam HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Gray, 174483 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Color | Gray |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Prism System | Roof |
| Prism Material | BAK4 |
| Eye Relief | 16.6 mm |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Close Focus | 1.6 m |
| Weather Resistance | Fog Resistant |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Weight | 23.4 oz |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |