Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1750 Protector Long Gun Case, No Foam, Black, 017500-0010-110
The Pelican 1750 Protector Long Gun Case, No Foam, Black, 017500-0010-110 Color: Black, Interior: No Foam, Finish: Rugged, Internal Length: 50.5 in, Fabric/Material: Polymer, Stainless Steel, Internal Width: 13.5 in, Gun Type: Universal, Internal Depth/Thickness: 5.25 in, Length: 53 in, Width: 16 in, Depth/Thickness: 6.12 in, Weight: 23.59 lb, Weather Resistance: Chemical Resistant, Dustproof, Water Resistance Level: IP67, Condition: New, Overall Length: 53 in, Wheels: Yes. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican 1750 Protector Long Gun Case.
Purchase your new Pelican 1750 Protector Long Gun Case, No Foam, Black, 017500-0010-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sensitive equipment needs protection, and since 1976 the answer has been the Pelican Protector Case. These cases are designed rugged, and travel the harshest environments on earth. Against the extreme cold of the arctic or the heat of battle, Pelican cases have survived.
made in specialized factories, these tough cases are designed with an automatic purge valve, that equalizes air pressure, a watertight silicone O-ring lid, over-molded rubber handles and stainless steel hardware.
Features:
Strong polyurethane wheels now wider with stainless steel bearings
Watertight, crushproof, and dustproof
Open cell core with solid wall design - strong, light weight
Folding overmolded side and end handles
Easy open Double Throw latches
Stainless steel hardware and padlock protectors
Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out
O-ring seal
Features of Pelican 1750 Protector Long Gun Case
- Strong polyurethane wheels now wider with stainless steel bearings
- Watertight, crushproof, and dustproof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Folding overmolded side and end handles
- Easy open Double Throw latches
- Stainless steel hardware and padlock protectors
- Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out
- O-ring seal
Package Contents:
- Pelican 1750 Protector Long Gun Case
Specifications for Pelican 1750 Protector Long Gun Case, No Foam, Black, 017500-0010-110
| Color | Black |
| Interior | No Foam |
| Finish | Rugged |
| Internal Length | 50.5 in |
| Fabric/Material | Polymer, Stainless Steel |
| Internal Width | 13.5 in |
| Gun Type | Universal |
| Internal Depth/Thickness | 5.25 in |
| Length | 53 in |
| Width | 16 in |
| Depth/Thickness | 6.12 in |
| Weight | 23.59 lb |
| Weather Resistance | Chemical Resistant, Dustproof |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Condition | New |
| Overall Length | 53 in |
| Wheels | Yes |