Tap Tap to Zoom
The Pelican 1770 Long Watertight Case w/Foam and Lid, Black, 017700-0000-110 Color: Black, Fabric/Material: Polymer, Gun Type: Rifle, Length: 57.42 in, Width: 18.48 in, Depth/Thickness: 11.23 in, Interior: Foam, Internal Length: 54.58 in, Internal Width: 15.58 in, Internal Depth/Thickness: 8.63 in, Additional Features: Gun Case, Condition: New, Weight: 36 lb, Overall Length: 57.42 in, Wheels: Yes. is here at OpticsPlanet with competitive prices 19% Off! Please also check out more options for Pelican 1770 Long Watertight Case, 57.42in.
Purchase your new Pelican 1770 Long Watertight Case w/Foam and Lid, Black, 017700-0000-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Four extra-deep base-to-lid locking cleats that ensure maximum stacking stability | Two Integrated Automatic Pressure Equalization Valves | Two rugged double-wide handles | Wide-track polyurethane wheels with ball bearings and nylon hubs | Open cell core, polymer wall construction | Stainless steel hardware and padlock protectors | 4-piece foam set | Personalized nameplate service available | Lifetime Guarantee of Excellence | Watertight, crushproof, and dustproof | O-ring seal | Also available from Pelican: The 1740 Long Case
| Color | Black |
| Fabric/Material | Polymer |
| Gun Type | Rifle |
| Length | 57.42 in |
| Width | 18.48 in |
| Depth/Thickness | 11.23 in |
| Interior | Foam |
| Internal Length | 54.58 in |
| Internal Width | 15.58 in |
| Internal Depth/Thickness | 8.63 in |
| Additional Features | Gun Case |
| Condition | New |
| Weight | 36 lb |
| Overall Length | 57.42 in |
| Wheels | Yes |