Tap Tap to Zoom
The Leupold DeltaPoint Pro 6 MOA Dot Red Dot Sight, Matte Black and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 3, DeltaPoint Pro Cut, Version 2, Black Cerakote Color: Matte Black, Fabric/Material: Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 0.71 - 1.05 in, Objective Window Size: 1.05x0.71 in, Reticle: 6 MOA Red Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 8, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Optical Coating: Anti-Scratch, Battery Type: CR2032, Battery Quantity: 1, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Weight: 2 oz, Included Accessories: TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 3, DeltaPoint Pro Cut, Version 2, Black Cerakote, SLDG17G3DPV2-BN, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Quantity: 1, Red Dot Sights-Footprint: Deltapoint Pro. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 15% Off! Please also check out more options for Leupold DeltaPoint Pro 1x0.71-1.05in Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Leupold DeltaPoint Pro 6 MOA Dot Red Dot Sight, Matte Black and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 3, DeltaPoint Pro Cut, Version 2, Black Cerakote from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Leupold 181105-KIT1: Leupold DeltaPoint Pro 6 MOA Dot Red Dot Sight, Matte Black and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 3, DeltaPoint Pro Cut, Version 2, Black Cerakote
| Color | Matte Black |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 0.71 - 1.05 in |
| Objective Window Size | 1.05x0.71 in |
| Reticle | 6 MOA Red Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 8 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Optical Coating | Anti-Scratch |
| Battery Type | CR2032 |
| Battery Quantity | 1 |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Weight | 2 oz |
| Included Accessories | TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 3, DeltaPoint Pro Cut, Version 2, Black Cerakote, SLDG17G3DPV2-BN |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Quantity | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint | Deltapoint Pro |