Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Rubber, Shadow Gray, 181172
The Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Rubber, Shadow Gray, 181172 Color: Shadow Gray, Magnification: 8 x, Objective Lens Diameter: 42 mm, Prism System: Roof, Prism Material: BAK4, Eye Relief: 17.7 mm, Exit Pupil: 5.3 mm, Field of View, Linear: 330 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Binoculars Focus System: Center Focus, Twilight Factor: 0.183, Interpupillary Distance: 56 - 74 mm, Close Focus: 3 m, Weather Resistance: Fog Resistant, Water Resistance Level: Waterproof, Length: 5.8 in, Weight: 22.1 oz, Finish: Rubber, Fabric/Material: Polymer, Condition: New, Included Accessories: Binocular Harness, Lens Cloth, Lens Covers, Magnification Type: Fixed, Fogproof: Yes, Zoom: No. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts 21% Off! Please also check out more options for Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Binoculars.
Purchase your new Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Rubber, Shadow Gray, 181172 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The BX-1 McKenzie
HD reveals more details than other binoculars in its class. The roof prism delivers better resolution, and the compact design feels solid in your hands. It delivers class-leading low-light performance with our Advanced Optical System, which delivers the light transmission, glare reduction, and resolution all recreational sportsmen and sportswomen demand. Its lightweight, compact design is waterproof and purpose-built to handle the harshest conditions. And like all Leupold binoculars, its guaranteed for life. Leupolds Advanced Optical System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution all recreational sportsmen and sportswomen demand.
Maximizes durability with high-impact polymer housing
Stays secure in all conditions thanks to easy-grip rubber armor
Increases comfort with twist-up eyecups
Delivers crystal-clear images with precision focus adjustments
Superior ruggedness is tested for extreme climates
Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Features/Specifications:
Advanced Optical System
Precision focus adjustments
Central focus dial
Diopter focus
Field replaceable twistup adjustable eyecups
Waterproof
Fogproof
Guaranteed for life
Features of Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binoculars
- Advanced Optical System
- Precision focus adjustments
- Central focus dial
- Diopter focus
- Field replaceable twistup adjustable eyecups
- Waterproof
- Fogproof
- Guaranteed for life
Package Contents:
- Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binoculars
Specifications for Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Rubber, Shadow Gray, 181172
| Color | Shadow Gray |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Prism System | Roof |
| Prism Material | BAK4 |
| Eye Relief | 17.7 mm |
| Exit Pupil | 5.3 mm |
| Field of View, Linear | 330 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Twilight Factor | 0.183 |
| Interpupillary Distance | 56 - 74 mm |
| Close Focus | 3 m |
| Weather Resistance | Fog Resistant |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Length | 5.8 in |
| Weight | 22.1 oz |
| Finish | Rubber |
| Fabric/Material | Polymer |
| Condition | New |
| Included Accessories | Binocular Harness, Lens Cloth, Lens Covers |
| Magnification Type | Fixed |
| Fogproof | Yes |
| Zoom | No |