Tap Tap to Zoom
The Leupold VX-4HD 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, CDS-ZL2 Side Focus Duplex, Black, 185456 Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 4 - 16 x, Reticle: CDS-ZL2 Side Focus Duplex, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Illumination Color: None, Eye Relief: 3.9 - 4 in, Color: Black, Weight: 20.8 oz, Adjustment Click Value: 1 MOA, Adjustment Type: MOA, Illumination Type: Non-Illuminated. is here at OpticsPlanet with competitive prices ! Please also check out more options for Leupold VX-4HD 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.
Purchase your new Leupold VX-4HD 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, CDS-ZL2 Side Focus Duplex, Black, 185456 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
From tight timber to wide-open country, the VX-4HD, with its true 4:1 zoom, is built to perform. Its Elite Optical System delivers a bright, crisp image when light gets scarce, and the integrated throw lever makes magnification changes fast and easy. Built ultra-rugged to shrug off recoil and extreme weather, the VX-4HD gives you everything you need in one scope - performance, value, and durability that outworks and outperforms everything in its class.
Features:
Leupolds Elite Optical System delivers excellent dawn-to-dusk light transmission, glare reduction, and resolution that diehard hunters and shooters demand
Two revolutions of elevation adjustment with the CDS-ZL2 dial
Prevent accidental dial movement with the push-button ZeroLock system
Eliminate the need for holdovers on longer shots with the Custom Dial System
Integrated throw lever allows for quick magnification changes
Fast-Focus eyepiece can adjust to your eyesight, so the reticle stays sharp
Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST ) on illuminated models
Rugged-lightweight construction disperses recoil energy for unrivaled durability
Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 4 - 16 x |
| Reticle | CDS-ZL2 Side Focus Duplex |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color | None |
| Eye Relief | 3.9 - 4 in |
| Color | Black |
| Weight | 20.8 oz |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Adjustment Type | MOA |
| Illumination Type | Non-Illuminated |