Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Product Info for Trijicon AccuPoint TR-25 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, Mil Rad Adjustment, TR25-C-200095
The Trijicon AccuPoint TR-25 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, Mil Rad Adjustment, TR25-C-200095 Objective Lens Diameter: 24 mm, Magnification: 1 - 6 x, Reticle: Mil-Dot Crosshair w/ Dot, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 12 - 4.1 mm, Illumination Color: Green, Finish: Matte, Field of View, Linear: 18.8 - 117.5 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 21.4 - 3.6 degrees, Eye Relief: 3.9 in, Color: Black, Weight: 19.2 oz, Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad, Length: 11 in, 279.4 mm, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: Fixed, Illumination Type: Fiber Optics/Tritium, Width: 1.2 in, 30.48 mm, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Adjustment Range: 110 MOA, Height: 1.2 in, 30.48 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Operating Temperature: -20 - 140 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 10 ft, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Included Accessories: Standard, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 32.6/32.6 Mil Rad, Attachment Type: Riflescope Ring. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 29% Off! Please also check out more options for Trijicon AccuPoint TR-25 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP).
Purchase your new Trijicon AccuPoint TR-25 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, Mil Rad Adjustment, TR25-C-200095 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Trijicon AccuPoint TR-25 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Confident aiming in any light: Battery-free, illuminated reticles are "always on" using tritium/fiber optic technology to automatically adjust to lighting conditions.
- Easy-focus eyepiece: Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Repositionable magnification lever: Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Quick & easy adjustments: Crisp, precise, windage/elevation adjusters require no tools. Capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.
- Purpose-driven design: Multiple finishes, knurling types, and adjuster styles to suit a variety of applications.
- Ultra durable for ensured reliability: Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-edge clarity: Fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- "Both-eyes-open" shooting: Illuminated reticles use Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature to provide a clear aiming point that draws the shooter's eye for fast engagement.
- Quick target acquisition: Proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Optimal flexibility: Generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint TR-25 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- LENSPEN (TA56)
- Set of Lenscaps
- AccuPoint Manual
- Warranty Card
Specifications for Trijicon AccuPoint TR-25 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, Mil Rad Adjustment, TR25-C-200095
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Magnification | 1 - 6 x |
| Reticle | Mil-Dot Crosshair w/ Dot |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 12 - 4.1 mm |
| Illumination Color | Green |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 18.8 - 117.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 21.4 - 3.6 degrees |
| Eye Relief | 3.9 in |
| Color | Black |
| Weight | 19.2 oz |
| Adjustment Click Value | 0.1 Mil Rad |
| Length | 11 in, 279.4 mm |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | Fiber Optics/Tritium |
| Width | 1.2 in, 30.48 mm |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range | 110 MOA |
| Height | 1.2 in, 30.48 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 10 ft |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Included Accessories | Standard |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 32.6/32.6 Mil Rad |
| Attachment Type | Riflescope Ring |