Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200098
The Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200098 Objective Lens Diameter: 42 mm, Magnification: 2.5 - 12.5 x, Reticle: Standard Duplex Crosshair w/ Dot, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 10.6 - 3.3 mm, Illumination Color: Green, Finish: Matte, Field of View, Linear: 8.3 - 41.3 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 7.8 - 1.6 degrees, Eye Relief: 3.9 in, Color: Black, Weight: 22.4 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 13.8 in, 350.52 mm, Adjustment Type: MOA, Parallax: 10 yds to infinity, Illumination Type: Fiber Optics/Tritium, Width: 1.96 in, 49.78 mm, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Adjustment Range: 90 MOA, Height: 1.96 in, 49.78 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Operating Temperature: -20 - 140 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 10 ft, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 90/90 MOA, Attachment Type: Riflescope Ring, Objective Window Size: 42 mm. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 29% Off! Please also check out more options for Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP).
Purchase your new Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200098 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Confident aiming in any light: Battery-free, illuminated reticles are "always on" using tritium/fiber optic technology to automatically adjust to lighting conditions.
- Easy-focus eyepiece: Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Repositionable magnification lever: Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Quick & easy adjustments: Crisp, precise, windage/elevation adjusters require no tools. Capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.
- Purpose-driven design: Multiple finishes, knurling types, and adjuster styles to suit a variety of applications.
- Ultra durable for ensured reliability: Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-edge clarity: Fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- "Both-eyes-open" shooting: Illuminated reticles use Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature to provide a clear aiming point that draws the shooter's eye for fast engagement.
- Quick target acquisition: Proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Optimal flexibility: Generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Trijicon Logo Sticker
- LENSPEN
- Set of Lenscaps
- AccuPoint Manual
- Warranty Card
Specifications for Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200098
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Magnification | 2.5 - 12.5 x |
| Reticle | Standard Duplex Crosshair w/ Dot |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 10.6 - 3.3 mm |
| Illumination Color | Green |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 8.3 - 41.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 7.8 - 1.6 degrees |
| Eye Relief | 3.9 in |
| Color | Black |
| Weight | 22.4 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 13.8 in, 350.52 mm |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 10 yds to infinity |
| Illumination Type | Fiber Optics/Tritium |
| Width | 1.96 in, 49.78 mm |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range | 90 MOA |
| Height | 1.96 in, 49.78 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 10 ft |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 90/90 MOA |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
| Objective Window Size | 42 mm |