Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for Steiner Military Marine MM830 8x30 Binocular, Green, 2033
The Steiner Military Marine MM830 8x30 Binocular, Green, 2033 Color: Green, Magnification: 8 x, Objective Lens Diameter: 30 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BAK4, Image Stabilizer: No, Eye Relief: 20 mm, Exit Pupil: 3.75 mm, Field of View, Linear: 390 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Coated, Binoculars Focus System: Auto Focus, Twilight Factor: 15.5, Interpupillary Distance: 56 - 74 mm, Close Focus: 66 ft, Diopter Adjustment Range: -5 - 5 dpt, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Length: 9 in, Weight: 36 oz, Condition: New, Package Type: Box, Additional Features: Floating Prism, Included Accessories: Case, Cleaning Cloth, Neck Strap, Objective Covers, Rain Guard, Shoulder Strap, Magnification Type: Fixed, Width: 6.7 in, Armoring: Rubber Armored, Fogproof: Yes, Height: 4.2 in, Shockproof: Yes, Size: Compact, Size Class: Compact, Zoom: No. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts 12% Off! Please also check out more options for Steiner Military Marine MM830 8x30 Porro Prism Binocular.
Purchase your new Steiner Military Marine MM830 8x30 Binocular, Green, 2033 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Steiner Military Marine MM830 8x30 Porro Prism Binocular:
- Water Resistant and Fogproof.
- Great for Boating, Sailing, Fishing and Hunting.
- Light Weight
- Compact and robust design
- Durable rubber armoring
- Resistant to and guaranteed not to fog or leak internally (10-years limited)
- Long eye relief (20mm)
- Wide viewing field
- High depth of field
- Very good image brightness
Package Contents:
- Steiner Military Marine MM830 8x30 Porro Prism Binocular
- Case
- Cleaning Cloth
- Neck Strap
- Objective Covers
- Rain Guard
- Shoulder Strap
Specifications for Steiner Military Marine MM830 8x30 Binocular, Green, 2033
| Color | Green |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BAK4 |
| Image Stabilizer | No |
| Eye Relief | 20 mm |
| Exit Pupil | 3.75 mm |
| Field of View, Linear | 390 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Coated |
| Binoculars Focus System | Auto Focus |
| Twilight Factor | 15.5 |
| Interpupillary Distance | 56 - 74 mm |
| Close Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment Range | -5 - 5 dpt |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Length | 9 in |
| Weight | 36 oz |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Additional Features | Floating Prism |
| Included Accessories | Case, Cleaning Cloth, Neck Strap, Objective Covers, Rain Guard, Shoulder Strap |
| Magnification Type | Fixed |
| Width | 6.7 in |
| Armoring | Rubber Armored |
| Fogproof | Yes |
| Height | 4.2 in |
| Shockproof | Yes |
| Size | Compact |
| Size Class | Compact |
| Zoom | No |
