Tap Tap to Zoom
Product Info for TRU-SPEC Gen-III ECWCS Level-2 Bottom - Men's, Tan 499, 2XL, Regular, 2096007
The TRU-SPEC Gen-III ECWCS Level-2 Bottom - Men's, Tan 499, 2XL, Regular, 2096007 Color: Tan 499, Mens Clothing Size: 2XL, Mens Waist Size: 44 - 46 in, Inseam Size: 32 in, Gender: Male, Apparel Application: Military, Apparel Fit: Regular, Pant Style: ECWCS Pant, Fabric/Material: Performance Plus Polyester/Spandex Grid Jersey, Fastener/Closure Type: Access Fly, Additional Features: Maximum breathability and improved moisture wicking properties, The Level-2 garments provide light insulation in mild cold, Weight: 6.6 oz, Adjustability: Elastic Waistband, Application: Casual, Duty, Leg Opening: Yes, Moisture Wicking: Yes, Seasonal/Temperature Use: Cold Weather. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 36% Off! Please also check out more options for Tru-Spec Gen3 Level 2 Bottom.
Purchase your new TRU-SPEC Gen-III ECWCS Level-2 Bottom - Men's, Tan 499, 2XL, Regular, 2096007 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Extreme Cold Weather Clothing System, or Gen-III ECWCS is a protective cold weather clothing system created originally by the United States Army Natick Soldier Research, Development and Engineering Center. This system consisted of a parka and trousers plus 20 other individual clothing, headwear and footwear items which are used in various combinations to meet the cold weather environmental requirements of the US military. Our baselayer level garments are based off these designs to give our garments the same quality and utility as the base layers of this system. The Level-2 garments provide light insulation in mild cold and an additional layer of protection in frigid conditions. The grid fleece pattern on the inside is designed for maximum breath-ability and improved moisture wicking properties
Features/Specifications:
Elastic waistband
Access fly
Flat locked construction
Microban anti-microbial properties in the fabric to aid in odor defense
Double needle stitched leg openings
Features of TruSpec ECWCS Generation 3 Level 2 Thermal Bottoms:
- Highly breathable, moisture wicking 6.6oz. TRU-SPEC® Performance Plus 93% polyester / 7% Spandex® plaited grid jersey knit
- Stretches for easy movement
- Elastic waistband with access fly
- Microban® For anti-microbial and odor defense
- Grid fleece aids in breathability and moisture wicking properties
- Flat locked construction
- Quick drying
- Extended Cold Weather System
- USA/Imported
- The Level-2 garments provide light insulation in mild cold and an additional layer of protection in frigid conditions. The grid fleece pattern on the inside is designed for maximum breath-ability and improved moisture wicking properties
Package Contents:
- Tru-Spec Gen3 Level 2 Bottom
Specifications for TRU-SPEC Gen-III ECWCS Level-2 Bottom - Men's, Tan 499, 2XL, Regular, 2096007
| Color | Tan 499 |
| Men's Clothing Size | 2XL |
| Mens Waist Size | 44 - 46 in |
| Inseam Size | 32 in |
| Gender | Male |
| Application | Military |
| Apparel Fit | Regular |
| Pant Style | ECWCS Pant |
| Fabric/Material | Performance Plus Polyester/Spandex Grid Jersey |
| Fastener/Closure Type | Access Fly |
| Additional Features | Maximum breathability and improved moisture wicking properties, The Level-2 garments provide light insulation in mild cold |
| Weight | 6.6 oz |
| Adjustability | Elastic Waistband |
| Application | Casual, Duty |
| Leg Opening | Yes |
| Moisture Wicking | Yes |
| Seasonal/Temperature Use | Cold Weather |