Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/out NiMH Charger, Black 25300
The Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/out NiMH Charger, Black 25300 Flashlight Application: Safety, Work, Color: Black, Fabric/Material: Polymer, Beam Color: White, Light Output: 350 lumens, Battery Life: 2 - 50 hours, Charger Type: No Charger, Bulb Type: LED, Beam Distance: 63 - 490 m, Lens Material: Polycarbonate, Length: 13.2 in, Weight: 1.3 lb, Water Resistance Level: IPX-4, Additional Features: Strobe, Quantity: 1, Battery Type: NiMH, Included Accessories: No Charger, Flashlight Length: 13.2 in, Min Light Output: 10 Lumens. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 45% Off! Please also check out more options for Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight.
Purchase your new Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/out NiMH Charger, Black 25300 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Streamlight C4LED Rechargeable Flashlight:
- Full Sized
- Professional grade
- High intensity
- Rechargeable
- 3 Microprocessor controlled variable intensity modes
- Low operating cost
- Lightweight
- Impact resistant nylon polymer body
- Non-slip rubber comfort grip
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating
- O-ring sealed
- Deep-dish parabolic reflector produces a tight beam with optimal peripheral illumination
- One handed operation of momentary, variable intensity or strobe mode
- Meets applicable European Community directives
- C4 LED technology for extreme brightness
- IPX4 rated design; water resistant operation
- 1 meter impact resistance tested
- Serialized for positive identification
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable 350 Lumen Flashlight
Specifications for Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/out NiMH Charger, Black 25300
| Flashlight Application | Safety, Work |
| Color | Black |
| Fabric/Material | Polymer |
| Beam Color | White |
| Light Output | 350 lumens |
| Battery Life | 2 - 50 hours |
| Charger Type | No Charger |
| Bulb Type | LED |
| Beam Distance | 63 - 490 m |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Length | 13.2 in |
| Weight | 1.3 lb |
| Water Resistance Level | IPX-4 |
| Additional Features | Strobe |
| Quantity | 1 |
| Battery Type | NiMH |
| Included Accessories | No Charger |
| Flashlight Length | 13.2 in |
| Min Light Output | 10 Lumens |
