Tap Tap to Zoom
The Tru-Spec 27-p Basic Flight Suit, Tru 27-P Sage, 3XL-Regular, 2656008 Color: Sage, Length: 32 in, Additional Features: 9 pocket design, Gusseted back, Pencil stall on sleeve, Zippered pockets, Length, Alpha: Regular, Fabric/Material: Cotton/Polyester, Adjustability: Hook and loop waist tabs for comfort fit, Age Group: Adults, Activity/Occasion: Professional, Compliance: FNS/PD 96-17/MIL-C-23141A, Design/Pattern: 27-P Design, Uniform Type: Flight Suit, Water Resistance Level: None, Pre-Shrunk: No, Tag Free: No, Condition: New, Mens Waist Size: 48 - 50 in, Mens Clothing Size: 3XL, Apparel Application: Flight, Apparel Fit: Regular, Gender: Male. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 37% Off! Please also check out more options for Tru-Spec 27-p Flight Suit.
Purchase your new Tru-Spec 27-p Basic Flight Suit, Tru 27-P Sage, 3XL-Regular, 2656008 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
27-P Basic flight suit sage mens poly cotton 65/35 poly cotton 3XLR
Features/Specifications:
FNS/PD 96-17 (MIL-C-23141A), Sewn to Military Specification- FNS/PD 96-17 (MIL-C-23141A), 9-pocket design, Pencil stall on sleeve, 2-way zipper, Gusseted back, Front and ankle zipper closures, Zippered pockets, Hook &Loop waist tabs for comfort fit, , , , , , , , ,
| Color | Sage |
| Length | 32 in |
| Additional Features | 9 pocket design, Gusseted back, Pencil stall on sleeve, Zippered pockets |
| Length, Alpha | Regular |
| Fabric/Material | Cotton/Polyester |
| Adjustability | Hook and loop waist tabs for comfort fit |
| Age Group | Adults |
| Activity/Occasion | Professional |
| Compliance | FNS/PD 96-17/MIL-C-23141A |
| Design/Pattern | 27-P Design |
| Uniform Type | Flight Suit |
| Water Resistance Level | None |
| Pre-Shrunk | No |
| Tag Free | No |
| Condition | New |
| Mens Waist Size | 48 - 50 in |
| Men's Clothing Size | 3XL |
| Application | Flight |
| Apparel Fit | Regular |
| Gender | Male |