Tap Tap to Zoom
Product Info for Steiner 10x50mm Military R, SUMR, NBR Long Life Rubber Armoring Gen II, Porro Prism Binoculars, OD Green, 2664
The Steiner 10x50mm Military R, SUMR, NBR Long Life Rubber Armoring Gen II, Porro Prism Binoculars, OD Green, 2664 Color: Olive Drab Green, Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 50 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BAK4, Exit Pupil: 7.1 mm, Field of View, Linear: 318 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Binoculars Focus System: Auto Focus, Twilight Factor: 22.4, Interpupillary Distance: 56 - 74 mm, Diopter Adjustment Range: +/- 5 dpt, Weather Resistance: Water Resistant, Yes, Water Resistance Level: Submersible, Length: 12 in, Weight: 35.3 oz, Finish: NBR Long Life Rubber Armoring, Condition: New, Package Type: Box, Included Accessories: Neck Strap, Objective Covers, Magnification Type: Fixed, Width: 8.1 in, Armoring: Rubber Armored, Fogproof: Yes, Height: 5 in, Shockproof: Yes, Size Class: Standard, Zoom: No. is here at OpticsPlanet with fantastic deals 27% Off! Please also check out more options for Steiner 10x50 Military R (SUMR) Gen II Binoculars.
Purchase your new Steiner 10x50mm Military R, SUMR, NBR Long Life Rubber Armoring Gen II, Porro Prism Binoculars, OD Green, 2664 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When tactical operations take place in challenging conditions and they always do these are the optics to count on. Proven on missions from extreme darkness to high-altitude sun, arctic cold to desert heat, they give you exactly the optical capabilities you need: mid-90% light transmission, image clarity from edge to edge, belly crawling toughness, even integrated compass, range-finding or custom reticles, and laser protection if desired. When your mission demands optical superiority, now you have it. Ideal for open terrain and mountainous or hilly country. Equipped with a ranging reticle, this warrior saw heavy use in the middle east.
Features of Steiner 10x50mm Military R Gen II Binoculars:
- Higher 10x magnification with exceptional brightness
- Rugged and lightweight
- Individual eyepiece focus
- SUMR reticle is a multi-purpose, multi role reticle from small to large gun fire control
- Compact body design, lightweight
- Durable, waterproof and impact resistant
- Nitrogen pressure filled
- Rubber Armored
- Ideal for Military Special Operations Units; Forward Observers and Scouts; Sniper/Spotter combination; Fire control for various small arms and larger weapons
- As required by general military requirements, designed to withstand temperature ranges from -40 to +80° C.
Package Contents:
- Steiner 10x50 Military R (SUMR) Gen II Binoculars
- Neck Strap
- Objective Covers
Specifications for Steiner 10x50mm Military R, SUMR, NBR Long Life Rubber Armoring Gen II, Porro Prism Binoculars, OD Green, 2664
| Color | Olive Drab Green |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BAK4 |
| Exit Pupil | 7.1 mm |
| Field of View, Linear | 318 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Auto Focus |
| Twilight Factor | 22.4 |
| Interpupillary Distance | 56 - 74 mm |
| Diopter Adjustment Range | +/- 5 dpt |
| Weather Resistance | Water Resistant, Yes |
| Water Resistance Level | Submersible |
| Length | 12 in |
| Weight | 35.3 oz |
| Finish | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Included Accessories | Neck Strap, Objective Covers |
| Magnification Type | Fixed |
| Width | 8.1 in |
| Armoring | Rubber Armored |
| Fogproof | Yes |
| Height | 5 in |
| Shockproof | Yes |
| Size Class | Standard |
| Zoom | No |
