Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon Huron HR1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, 2700003
The Trijicon Huron HR1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, 2700003 Objective Lens Diameter: 40 mm, Magnification: 3 - 12 x, Reticle: BDC Hunter Hold, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 0.52 - 0.13 in, Illumination Color: None, Finish: Satin, Field of View, Linear: 36.3 - 9.1 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 6.93 - 1.74 degrees, Eye Relief: 2.2 - 3.2 in, Color: Black, Weight: 17.8 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 12.55 in, 318.77 mm, Adjustment Type: MOA, Parallax: Fixed, Illumination Type: Non-Illuminated, Width: 2.26 in, 57.4 mm, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Height: 2.26 in, 57.4 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Operating Temperature: -20 - 140 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 10 ft, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 70/70 MOA. is here at OpticsPlanet with great discounts 26% Off! Please also check out more options for Trijicon Huron HR1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP).
Purchase your new Trijicon Huron HR1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, 2700003 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
FIELD-READY CONSTRUCTION
EDGE-TO-EDGE CLARITY
QUICK & EASY ADJUSTMENTS
FAST SCANNING, DETECTION AND TRACKING
RAPID TARGET ACQUISITION
SLEEK DESIGN AND FINISH
EASY-FOCUS EYEPIECE
Package Contents:
- Trijicon Huron 3-12x40mm Rifle Scope
Specifications for Trijicon Huron HR1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, 2700003
| Objective Lens Diameter | 40 mm |
| Magnification | 3 - 12 x |
| Reticle | BDC Hunter Hold |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 0.52 - 0.13 in |
| Illumination Color | None |
| Finish | Satin |
| Field of View, Linear | 36.3 - 9.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 6.93 - 1.74 degrees |
| Eye Relief | 2.2 - 3.2 in |
| Color | Black |
| Weight | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 12.55 in, 318.77 mm |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Width | 2.26 in, 57.4 mm |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Height | 2.26 in, 57.4 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 10 ft |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 70/70 MOA |
Buy Together & Save Even More!
-
Trijicon Huron HR1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, 2700003 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L