Tap Tap to Zoom
Product Info for Sightron SIII PLR Rifle Scope, 8-32x56mm, Zero Stop, MOA-2 24X IR Reticle, Black, Medium, 28009
The Sightron SIII PLR Rifle Scope, 8-32x56mm, Zero Stop, MOA-2 24X IR Reticle, Black, Medium, 28009 Objective Lens Diameter: 56 mm, Magnification: 8 - 32 x, Reticle: MOA-2, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 1.75 - 7 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte Black, Field of View, Linear: 12.2 - 3.1 ft at 100 yds, Eye Relief: 4 - 3.6 in, Color: Black, Weight: 30.3 oz, Adjustment Click Value: 0.25 MOA, Adjustment Type: MOA, Parallax: 30 yds, Illumination Type: LED, Included Accessories: Sunshade Lens Covers, Magnification Type: Variable, Additional Features: Lithium Battery, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 70 MOA. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts 20% Off! Please also check out more options for Sightron SIII PLR 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.
Purchase your new Sightron SIII PLR Rifle Scope, 8-32x56mm, Zero Stop, MOA-2 24X IR Reticle, Black, Medium, 28009 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features/Specifications:
Illumination
Zero Stop
Included Accessories:
Packed
Features of Sightron SIII PLR 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Illumination
- Zero Stop
Package Contents:
- Sightron SIII PLR 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Packed
Specifications for Sightron SIII PLR Rifle Scope, 8-32x56mm, Zero Stop, MOA-2 24X IR Reticle, Black, Medium, 28009
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Magnification | 8 - 32 x |
| Reticle | MOA-2 |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 1.75 - 7 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte Black |
| Field of View, Linear | 12.2 - 3.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 4 - 3.6 in |
| Color | Black |
| Weight | 30.3 oz |
| Adjustment Click Value | 0.25 MOA |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 30 yds |
| Illumination Type | LED |
| Included Accessories | Sunshade Lens Covers |
| Magnification Type | Variable |
| Additional Features | Lithium Battery |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 70 MOA |