Tap Tap to Zoom
The Trijicon Tenmile TM5056 5-50x56mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green/Red MRAD Center Dot w/ Wind Holds Reticle, Mil Rad Adjustment, 3000017 Objective Lens Diameter: 56 mm, Magnification: 5 - 50 x, Reticle: MRAD Center Dot w/ Wind Holds, Tube Diameter: 34 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 0.04 - 0.28 in, Illumination Color: Green, Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 21.1 - 2.1 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 4 - 0.41 degrees, Eye Relief: 3.5 - 3.9 in, Color: Black, Weight: 38.4 oz, Adjustment Click Value: 0.05 Mil Rad, Length: 16 in, 405.8 mm, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: 10 yds to infinity, Illumination Type: LED, Battery Type: CR2032, Width: 3.6 in, 91.44 mm, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Height: 2.9 in, 73.6 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Brightness Settings: 10, Battery Life: 39 - 94 hours, Operating Temperature: -20 - 140 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 10 ft, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 14.5/29.1 Mil Rad. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 26% Off! Please also check out more options for Trijicon Tenmile TM5056 5-50x56mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP).
Purchase your new Trijicon Tenmile TM5056 5-50x56mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green/Red MRAD Center Dot w/ Wind Holds Reticle, Mil Rad Adjustment, 3000017 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Magnification | 5 - 50 x |
| Reticle | MRAD Center Dot w/ Wind Holds |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 0.04 - 0.28 in |
| Illumination Color | Green, Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 21.1 - 2.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 4 - 0.41 degrees |
| Eye Relief | 3.5 - 3.9 in |
| Color | Black |
| Weight | 38.4 oz |
| Adjustment Click Value | 0.05 Mil Rad |
| Length | 16 in, 405.8 mm |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | 10 yds to infinity |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 3.6 in, 91.44 mm |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Height | 2.9 in, 73.6 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings | 10 |
| Battery Life | 39 - 94 hours |
| Operating Temperature | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 10 ft |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 14.5/29.1 Mil Rad |