Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Hogue Compound Automatic Folding Knife, 3.5in, CPM S30V Stainless, Clip Point Blade, G-Mascus Black G10 Handle, 34039
The Hogue Compound Automatic Folding Knife, 3.5in, CPM S30V Stainless, Clip Point Blade, G-Mascus Black G10 Handle, 34039 Blade Length: 3.5 in, Overall Length: 8.4 in, Blade Material: CPM-S30V, Handle Color: Black, Serrated: Plain, Hand: Ambidextrous, Blade Shape: Clip Point, Included Accessories: Zipper Pouch, Handle Finish: G-Mascus Black, Handle Material: Gmascus, Blade Finish: Gray, Condition: New, Quantity: 1, Package Type: Box, Country of Origin: USA. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Hogue Compound 3.5in Automatic Folding Knife.
Purchase your new Hogue Compound Automatic Folding Knife, 3.5in, CPM S30V Stainless, Clip Point Blade, G-Mascus Black G10 Handle, 34039 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:Locking Mechanism: Double Action Out The Front Automatic - Ambidextrous Trigger Deployment & Retraction Frame: G-Mascus Black G10 Case with Internal 6061-T6 Hard Anodized Aluminum Chassis Pocket Clip: Stainless Steel Ambidextrous - Right or Left Tip Down Deep Pocket Carry Blade Length: 3.5" Closed Length: 4.9? Overall Length: 8.4? Weight: 3.6 oz Style: Clip Point Thickness: 0.125? Material: CPM S30V Stainless Steel Hardness: 58-61 HRC Treatment: Cryogenically Heat Treated Finish: Stone Tumbled Hand Sharpened and Honed Edge
Package Contents:
- Hogue Compound Automatic Knife
Specifications for Hogue Compound Automatic Folding Knife, 3.5in, CPM S30V Stainless, Clip Point Blade, G-Mascus Black G10 Handle, 34039
| Blade Length | 3.5 in |
| Overall Length | 8.4 in |
| Blade Material | CPM-S30V |
| Handle Color | Black |
| Serrated | Plain |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Shape | Clip Point |
| Included Accessories | Zipper Pouch |
| Handle Finish | G-Mascus Black |
| Handle Material | Gmascus |
| Blade Finish | Gray |
| Condition | New |
| Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Country of Origin | USA |