Tap Tap to Zoom
The Burris AR-P.E.P.R Rifle Scope Mount, QD Mount, 30mm, Matte, Black, 410342 Height: 4.15 in, Fabric/Material: Aluminum, Gun Make: AR Platform, Color: Black, Base/Mount Type: Cantilever Ring Mount, Tube Diameter: 30 mm, Cant: 0 MOA, Length: 1.75 in, Ring Height: 4.15 in, Weight: 8.7 oz, Gun Model: Universal, Additional Features: QD Mount, Condition: New, Attachment Type: Quick Detach, Cross Bolt Torque: 65 inch-lbs, Finish: Matte, Gun Type: Rifle, Quantity: 1, Ring Quantity: Pair, Ring Top Torque: 20 inch-lbs, Ring Type: Proper Eye Position Ready. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 12% Off! Please also check out more options for Burris AR-P.E.P.R Rifle Scope Mount.
Purchase your new Burris AR-P.E.P.R Rifle Scope Mount, QD Mount, 30mm, Matte, Black, 410342 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Burris P.E.P.R. mount has become the absolute go-to mount of choice for an incredibly solid, long-lasting cantilever mount. It makes mounting an optic to an AR-style rifle very easy, providing the necessary clearance and adding as much as 2 inches of forward scope positioning. It also ensures proper eye placement -- in fact, P.E.P.R. stands for "Proper Eye Position Ready" (although it's easier to just say PEPPER MOUNT). The PEPR Mount is a full ring and base mounting solution in one. Allows up to 2 inches of forward scope positioning. Provides optimum eye relief and full field of view. Includes both smooth and Picatinny ring tops. Available in 1 inch, 30 mm and 34 mm sizes. Quick-detach models are available in 1 inch and 30 mm sizes. 34mm size is designed with 20 MOA of built-in cant.
Features:
The PEPR Mount is a perfect AR or flattop mounting solution.
Allows up to 2 inches of forward scope positioning
Provides optimum eye relief and full field of view
Quick-detach models are available in 1 inch and 30 mm sizes.
Included Accessories:
Smooth and Picatinny ring tops
| Height | 4.15 in |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Gun Make | AR Platform |
| Color | Black |
| Base/Mount Type | Cantilever Ring Mount |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Cant | 0 MOA |
| Length | 1.75 in |
| Ring Height | 4.15 in |
| Weight | 8.7 oz |
| Gun Model | Universal |
| Additional Features | QD Mount |
| Condition | New |
| Attachment Type | Quick Detach |
| Cross Bolt Torque | 65 inch-lbs |
| Finish | Matte |
| Gun Type | Rifle |
| Quantity | 1 |
| Ring Quantity | Pair |
| Ring Top Torque | 20 inch-lbs |
| Ring Type | Proper Eye Position Ready |