Tap Tap to Zoom
Product Info for Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/Picatinny Tops, 20moa Rifle Scope, Matte, Black, 410345
The Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/Picatinny Tops, 20moa Rifle Scope, Matte, Black, 410345 Color: Black, Finish: Matte, Fabric/Material: Aluminum, Quantity: 1, Ring Height: 34 mm, Tube Diameter: 34 mm, Cant: 20 MOA, Diameter: 34 mm, Gun Make: AR Platform, Gun Model: Universal, Gun Type: Rifle, Height: 34 mm, Weight: 6.9 oz, Included Accessories: Picatinny Rail Tops, Condition: New, Ring Quantity: Single, Gun Rail: Picatinny. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices 10% Off! Please also check out more options for Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops.
Purchase your new Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/Picatinny Tops, 20moa Rifle Scope, Matte, Black, 410345 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Burris AR-PEPR Rifle Scope Mount 410345 has been designed for full-sized scopes to be properly positioned on AR rifles with Picatinny rails on top. The Burris P.E.P.R AR MT-Riflescope Mounts and Bases is uniquely designed to provide up to 2 inches of forward scope positioning for optimum eye relief and full field-of-view. The Burris AR-PEPR Scope Mount is Picatinny rail-topped for additional accessories. No matter how long or large your optic, the Burris AR-P.E.P.R. Mount will put it in the right place.
Features:
The PEPR Mount is a perfect AR or flattop mounting solution.
Allows up to 2 inches of forward scope positioning.
Provides optimum eye relief and full field of view.
Quick-detach models are available in 1 inch and 30 mm sizes.
Included Accessories:
Picatinny Rail Tops
Features of Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops:
- The PEPR Mount is a perfect AR or flattop mounting solution.
- Allows up to 2 inches of forward scope positioning
- Provides optimum eye relief and full field of view
- Quick-detach models are available in 1 inch and 30 mm sizes.
Package Contents:
- Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops
- Smooth and Picatinny ring tops
Specifications for Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/Picatinny Tops, 20moa Rifle Scope, Matte, Black, 410345
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Quantity | 1 |
| Ring Height | 34 mm |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Cant | 20 MOA |
| Diameter | 34 mm |
| Gun Make | AR Platform |
| Gun Model | Universal |
| Gun Type | Rifle |
| Height | 34 mm |
| Weight | 6.9 oz |
| Included Accessories | Picatinny Rail Tops |
| Condition | New |
| Ring Quantity | Single |
| Gun Rail | Picatinny |
