Tap Tap to Zoom
Product Info for BlackHawk Belt Pad, Small, 28 - 34, Black, 41BP00BK
The BlackHawk Belt Pad, Small, 28 - 34, Black, 41BP00BK Mens Waist Size: 28 - 34 in, Color: Black, Width: 2.25 in, Size: Small, General Application: Tactical, Application: Tactical, Additional Features: 0.375in Closed-Cell Foam Padding will not Absorb Moisture or Perspiration, Belt Width: 2.25 in, Gender: Male, Activity/Occasion: Tactical, Fabric/Material: Nylon, Adjustability: Adjustable, Belt Style: Tactical Belt, Age Group: Adults. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 30% Off! Please also check out more options for BlackHawk Belt Pad w/IVS.
Purchase your new BlackHawk Belt Pad, Small, 28 - 34, Black, 41BP00BK from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Prevents pressure points and chaffing. This simple piece of gear is an absolute must for any professional. Add comfort to any belt with no more metal slide clips or gear digging into your waist. Constructed of 1000 denier nylon. .375" closed-cell foam padding will not absorb moisture or perspiration. Belt keepers fit belts up to a 2.25" wide. Color: Black. Size: 28-34 inch.
Features/Specifications:
Constructed of 1000 denier nylon, .375" closed-cell foam padding will not absorb moisture or perspiration, Belt keepers fit belts up to a 2.25" wide, Belt Pad Color: Black, Size: 28 - 34 inch
Features of BlackHawk Belt Pad w/IVS
- 375in closed-cell foam padding will not absorb moisture or perspiration
- Belt keepers fit belts up to a 2.25in wide
Package Contents:
- BlackHawk Belt Pad w/IVS
Specifications for BlackHawk Belt Pad, Small, 28 - 34, Black, 41BP00BK
| Mens Waist Size | 28 - 34 in |
| Color | Black |
| Width | 2.25 in |
| Size | Small |
| General Application | Tactical |
| Application | Tactical |
| Additional Features | 0.375in Closed-Cell Foam Padding will not Absorb Moisture or Perspiration |
| Belt Width | 2.25 in |
| Gender | Male |
| Activity/Occasion | Tactical |
| Fabric/Material | Nylon |
| Adjustability | Adjustable |
| Belt Style | Tactical Belt |
| Age Group | Adults |