Tap Tap to Zoom
The BlackHawk STRIKE Padded Patrol Belt, 43-49in, Coyote Tan, 41PBT2DE Mens Waist Size: 43 - 49 in, Color: Coyote Tan, Width: 2.25 in, Size: Medium, Finish: Web, General Application: Tactical, Application: Tactical, Additional Features: Closed-cell foam will not absorb moisture or perspiration, Belt Width: 2.25 in, Gender: Male, Activity/Occasion: Tactical, Fabric/Material: Nylon, Adjustability: Adjustable, Fastener/Closure Type: Buckle, Belt Style: Patrol Belt, Age Group: Adults, Tactical: Yes. is here at OpticsPlanet with fantastic deals 27% Off! Please also check out more options for BlackHawk STRIKE Padded Patrol Belt.
Purchase your new BlackHawk STRIKE Padded Patrol Belt, 43-49in, Coyote Tan, 41PBT2DE from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The BLACKHAWK! Padded Patrol Belt and Pad is a padded belt with S.T.R.I.K.E./MOLLE webbing. It accommodates any S.T.R.I.K.E./MOLLE pouches and is secured by 2.25" side release buckle with adjustment pull tabs. The belt also features closed cell foam that does not allow water to be absorbed.
Features/Specifications:
Padded belt with S.T.R.I.K.E./MOLLE webbing, Accommodates any S.T.R.I.K.E./MOLLE pouches, Secured by 2.25" side release buckle with adjustment pull tabs, Closed cell foam does not allow water to be absorbed, Sizing: X-Small (32.5"-42"), Small (37"-43"), Medium (43"-49"), and Large (46"-52")
| Mens Waist Size | 43 - 49 in |
| Color | Coyote Tan |
| Width | 2.25 in |
| Size | Medium |
| Finish | Web |
| General Application | Tactical |
| Application | Tactical |
| Additional Features | Closed-cell foam will not absorb moisture or perspiration |
| Belt Width | 2.25 in |
| Gender | Male |
| Activity/Occasion | Tactical |
| Fabric/Material | Nylon |
| Adjustability | Adjustable |
| Fastener/Closure Type | Buckle |
| Belt Style | Patrol Belt |
| Age Group | Adults |
| Tactical | Yes |