Tap Tap to Zoom
Product Info for Tru-Spec Trek Sling Backpack,12x8x10.5in,Coyote 4920000
The Tru-Spec Trek Sling Backpack,12x8x10.5in,Coyote 4920000 Height: 12 in, Application: Concealed Carry, Width: 10.5 in, Additional Features: Hidden pistol sleeve in main compartment with loop to attach holster, Fabric/Material: 1050 denier nylon, Color: Coyote, Depth/Thickness: 8 in, Pack Volume: 11 liters, External Dimensions: 12 x 10.5 x 8 in, Pack Loading: Top. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 20% Off! Please also check out more options for Tru-Spec Trek Sling Backpack, 12x8x10.5in.
Purchase your new Tru-Spec Trek Sling Backpack,12x8x10.5in,Coyote 4920000 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trek sling backpack Backpack Coyote 1050D nylon 1050D nylon 11Liter
Features/Specifications:
Padded adjustable sling strap with extra D-rings for accessories, Reinforced grab and go carry handle, Interior magazine sleeves and key chain holder, Main compartment with tablet sleeve, 3 Concealed pistol pockets, Perforated foam back with concealed pistol pouch, Hidden pistol sleeve in main compartment withLoop to attach holster, Front Easy Access tabbed pistol pocket withLoop inside for holster, 12" H x 8" W x 10.5"L, 11Liter (672 cubic inches) capacity, , , , , , , ,
Features of Tru-Spec Trek Sling Shoulder Bag:
- Padded adjustable sling strap with front facing D-rings for adding accessories and two point attachment to allow for easy removal
- Reinforced grab and go carry handle
- Zippered utility pouch with interior equipment straps and pocket
- Easy access hidden tab pistol pocket with loop for attaching holster (not included)
- Zippered front pocket with interior magazine sleeves and key chain holder
- Universal straps for adding additional pouches for a custom layout
- Zippered main compartment with tablet sleeve and concealed pistol pocket with loop to attaching holster (not included) that can also accommodate a second tablet
- Perforated foam back with concealed pistol pocket with loop and heavyweight snap closure
- Belt loop to keep pack secure to body
- Loop patch to adding insignia and/or patches
Package Contents:
- Tru-Spec Trek Sling Padded Backpack
Specifications for Tru-Spec Trek Sling Backpack,12x8x10.5in,Coyote 4920000
| Height | 12 in |
| Application | Concealed Carry |
| Width | 10.5 in |
| Additional Features | Hidden pistol sleeve in main compartment with loop to attach holster |
| Fabric/Material | 1050 denier nylon |
| Color | Coyote |
| Depth/Thickness | 8 in |
| Pack Volume | 11 liters |
| External Dimensions | 12 x 10.5 x 8 in |
| Pack Loading | Top |