Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
Product Info for Zeiss Conquest V4 Riflescope w/Exposed Elevation Turret, 6-24x50mm, .25 MOA, ZMOA-1 93 Illuminated Reticle, Side Parallax Adjustment, Black, NSN 9013.10.1000, 522955-9993-080
The Zeiss Conquest V4 Riflescope w/Exposed Elevation Turret, 6-24x50mm, .25 MOA, ZMOA-1 93 Illuminated Reticle, Side Parallax Adjustment, Black, NSN 9013.10.1000, 522955-9993-080 Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 6 - 24 x, Reticle: Illuminated ZMOA-1 #93, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 7.5 - 2.1 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 19 - 5 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 3.6 - 0.9 degrees, Eye Relief: 3.5 in, Diopter Adjustment Range: -3 - 2 dpt, Color: Black, Weight: 24.3 oz, Adjustment Click Value: 0.25 MOA, Length: 14.5 in, Adjustment Type: MOA, Illumination Type: LED, Battery Type: CR2032, Width: 2 in, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Adjustment Range: 175 - 230 cm at 100 m, Lens Material: High Performance Optical Glass, Optical Coating: ZEISS Premium T 6-Layer Transmission, Light Transmission: 90 %, Operating Temperature: -13 - 122 Fahrenheit, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 400 bars, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Additional Features: Parallax 10yds to infinity, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 60/80 MOA, Gun Type: Rifle, Attachment Type: Riflescope Ring, Ring Height: 30 mm. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 10% Off! Please also check out more options for Zeiss Conquest V4 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.
Purchase your new Zeiss Conquest V4 Riflescope w/Exposed Elevation Turret, 6-24x50mm, .25 MOA, ZMOA-1 93 Illuminated Reticle, Side Parallax Adjustment, Black, NSN 9013.10.1000, 522955-9993-080 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The new Conquest V4 1-4x24 Rifle Scope contains all of the features the modern hunter and shooter demands, yet at a more affordable price. The 30mm tube provides 100 MOA of elevation adjustment, perfect for longer-range shots. The use of advanced aircraft-grade aliminum and superior optical design means a lighter scope than the competition. High-performance optical glass and ZEISS premium T 6-layer transmission coatings bring light transmission to 90%, which leads this price category. A wide, generous eyebox allows the shooter to get on target quickly and comfortably, allowing for precise shots even in stressful situations. Ballistic turret with 1/4 MOA clicks, an easy to use zero stop, and multiple revolutions provides the shooter with a system that is quick and easy to use for plinking at the shooting range or dialing up to hit that elk at extended range. The Illuminated ZMOA-1 (ZEISS MOA Reticle - 1 MOA) reticle gives the shooter MOA-based hash marks in 1-MOA increments for both wind and elevation, along with an illuminated dot in the center, allowing for maximum versatility in a wide range of mid/long-range hunting and shooting styles. LotuTec external lens coatings shed moisture off the lens and protect it from scratching and abrasion. All of this and our ZEISS 5-Year No Fault Policy + Limited Lifetime Warranty make the 6-24x50 the ideal choice for the serious long-range hunter or shooter.
Features/Specifications:
Made of 7075-T6 aircraft grade aluminum
Included Accessories:
TBD
Features of Zeiss Conquest V4 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- The 4x zoom range allows hunters to perfectly recognize details and offers an excellent overall view for a safe and accurate shot
- A clear view, whatever the weather - There are always exciting things to be seen in the world of nature even in wet weather. This is why ZEISS developed LotuTec. A coating for the lenses of binoculars and spotting scopes that enables a clear and unhindered view in all weather conditions
- Stable and Shot-Proof - ideally suited for use with clip-on attachments
- 90% Light Transmission - Higher definition glass produces 90% to-the-eye light transmission, great low-light performance and excellent target resolution across the entire magnification range
- ZEISS T coating is a guarantee of the brilliant, high-contrast images which you will experience above all in adverse light conditions and in the twilight. Behind it, however, there is no specific formula for building up the layers. Instead, it is a technology that is constantly adjusted to suit new glass materials and requirements, which varies from lens to lens
- The reticle illumination can be adjusted finely and accurately over 10 different levels, allowing hunters to precisely adjust the brightness to any situation and time of day for the perfect shot
- Confidence in toughest conditions
Package Contents:
- Zeiss Conquest V4 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Box
- Manual
- Turret key
- Scope covers
Specifications for Zeiss Conquest V4 Riflescope w/Exposed Elevation Turret, 6-24x50mm, .25 MOA, ZMOA-1 93 Illuminated Reticle, Side Parallax Adjustment, Black, NSN 9013.10.1000, 522955-9993-080
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 6 - 24 x |
| Reticle | Illuminated ZMOA-1 #93 |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 7.5 - 2.1 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 19 - 5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 3.6 - 0.9 degrees |
| Eye Relief | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range | -3 - 2 dpt |
| Color | Black |
| Weight | 24.3 oz |
| Adjustment Click Value | 0.25 MOA |
| Length | 14.5 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 2 in |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range | 175 - 230 cm at 100 m |
| Lens Material | High Performance Optical Glass |
| Optical Coating | ZEISS Premium T 6-Layer Transmission |
| Light Transmission | 90 % |
| Operating Temperature | -13 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 400 bars |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Additional Features | Parallax 10yds to infinity |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 60/80 MOA |
| Gun Type | Rifle |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
| Ring Height | 30 mm |
Buy Together & Save Even More!
-
Zeiss Conquest V4 Riflescope w/Exposed Elevation Turret, 6-24x50mm, .25 MOA, ZMOA-1 93 Illuminated Reticle, Side Parallax Adjustment, Black, NSN 9013.10.1000, 522955-9993-080 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L