Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for Zeiss Terra ED 8x42mm Schmidt-Pechan Binoculars, Green, Medium, NSN 9005.10.0040, 524203-9908-000
The Zeiss Terra ED 8x42mm Schmidt-Pechan Binoculars, Green, Medium, NSN 9005.10.0040, 524203-9908-000 Color: Green, Magnification: 8 x, Objective Lens Diameter: 42 mm, Prism System: Schmidt-Pechan, Prism Material: BAK4, Image Stabilizer: No, Eye Relief: 18 mm, Exit Pupil: 5.3 mm, Field of View, Linear: 375 ft at 1000 yds, Field of View, Angle: 56 degrees, Optical Coating: ZEISS MC Multi-Layer Coating, Binoculars Focus System: Center Focus, Twilight Factor: 18.3, Interpupillary Distance: 58 - 75 mm, Close Focus: 5.25 ft, Diopter Adjustment Range: -3 - 3 dpt, Weather Resistance: Fog Resistant, Water Resistant Mark: 0.1 bars, 0.4 bars, 100 bars, Water Resistance Level: Waterproof, Length: 5.6 in, Weight: 25.6 oz, Fabric/Material: Polycarbonate, Condition: New, Package Type: Box, Magnification Type: Fixed, Case: Yes, Lens Type: Schott ED lenses, Strap: Yes. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 10% Off! Please also check out more options for Zeiss Terra ED 8x42mm Schmidt-Pechan Binoculars.
Purchase your new Zeiss Terra ED 8x42mm Schmidt-Pechan Binoculars, Green, Medium, NSN 9005.10.0040, 524203-9908-000 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
New TERRA ED 8x42 Green Binoculars combine SCHOTT ED glass with high-performance ZEISS MC lens coatings for pure, bright and vivid images, even in low light. With an awesome close focus and a wide-angle field of view, youll never miss a thing. With its compact and lightweight design, rugged construction and comfortable ergonomics, the 8x42 is the ideal companion for bowhunters, birders and wildlife observers who want a wider field of view for open country observation. Covered by the ZEISS Lifetime Limited Warranty.
Features/Specifications:
Waterproof: 400 mbar
Features of Zeiss Terra ED 8x42mm Binoculars:
- Bright, razor-sharp images.
- Optical precision and hydrophobic multi-coating to deliver stunning visual performance in all conditions.
- Wide fields of view.
- Quickly pick out individual animals from large groups and seek hidden games in clumps of bushes.
- Compact, light, and robust.
- Compact dimensions and lightweight, the TERRA ED offers a delightful experience in the field and features a fog-, dust- and waterproof body construction.
- Precision at close quarters.
- Every TERRA ED binocular offers a precise and unusually close focus of 5.25 ft.
- Optimal ergonomics.
- Easy-grip surfaces ensure perfect handling, while the smooth focusing and the ergonomically correct eyecups guarantee that nature viewing is more comfortable than ever.
- Protected by ZEISS Limited Lifetime Transferable Warranty.
Package Contents:
- Zeiss Terra ED 8x42mm Schmidt-Pechan Binoculars
Specifications for Zeiss Terra ED 8x42mm Schmidt-Pechan Binoculars, Green, Medium, NSN 9005.10.0040, 524203-9908-000
| Color | Green |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Prism System | Schmidt-Pechan |
| Prism Material | BAK4 |
| Image Stabilizer | No |
| Eye Relief | 18 mm |
| Exit Pupil | 5.3 mm |
| Field of View, Linear | 375 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle | 56 degrees |
| Optical Coating | ZEISS MC Multi-Layer Coating |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Twilight Factor | 18.3 |
| Interpupillary Distance | 58 - 75 mm |
| Close Focus | 5.25 ft |
| Diopter Adjustment Range | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark | 0.1 bars, 0.4 bars, 100 bars |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Length | 5.6 in |
| Weight | 25.6 oz |
| Fabric/Material | Polycarbonate |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Fixed |
| Case | Yes |
| Lens Type | Schott ED lenses |
| Strap | Yes |
Buy Together & Save Even More!
-
Zeiss Terra ED 8x42mm Schmidt-Pechan Binoculars, Green, Medium, NSN 9005.10.0040, 524203-9908-000 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L