Tap Tap to Zoom
The 5.11 Tactical LVC10 Sling Pack, Iron Grey, 5860129-042-1 SZ Height: 10.5 in, Application: Tactical, Width: 16.25 in, Fabric/Material: 840D Nylon, Color: Iron Grey, Volume: 13 liters, Depth/Thickness: 5.75 in, Gender: Unisex, Weight: 2.1 lb, Pack Size: One Size, Pack Volume: 13 liters, Pockets: Yes. is here at OpticsPlanet with great deals ! Please also check out more options for 5.11 Tactical LVC10 Sling Pack.
Purchase your new 5.11 Tactical LVC10 Sling Pack, Iron Grey, 5860129-042-1 SZ from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Everyday carry is anything but boring with the LV10 sling pack. Its over-the-shoulder design makes it easy to have your gear within reach without being in your way. Outside, the exterior is low-vis. Inside, the LV10 is blatantly loaded with organization, with a concealment compartment, a tablet pocket, admin panel and zippered pockets. And with 13L of capacity, this pack makes it even easier for you to Always Be Ready.
Features:
5.11s signature CenterLine design
+ Internal loop faced laser-cut MOLLE, padded tablet sleeve, and admin org
+ Rear CCW compartment with "hot pull" system, loop panel, and webbing system for holster
+ Padded back panel and quick release single shoulder strap with removable sternum strap and CAM buckle
+ Fleece lined top zipper pocket
+ Front zippered pocket
+ Side compressions straps and additional grab handles
+ Bottom webbing straps with expandable water bottle pocket
+ Quick access to internal lid dual mesh pockets
+ Flex cuff channel on back panel
+ Tuckable logos for low vis
| Height | 10.5 in |
| Application | Tactical |
| Width | 16.25 in |
| Fabric/Material | 840D Nylon |
| Color | Iron Grey |
| Volume | 13 liters |
| Depth/Thickness | 5.75 in |
| Gender | Unisex |
| Weight | 2.1 lb |
| Pack Size | One Size |
| Pack Volume | 13 liters |
| Pockets | Yes |