Tap Tap to Zoom
Product Info for BlackHawk Ultralight 3 Day MOLLE Assault Pack, Coyote Tan, 603D08CT
The BlackHawk Ultralight 3 Day MOLLE Assault Pack, Coyote Tan, 603D08CT Size: One Size, Gender: Unisex, Pack Application: Day Pack, Pack Type: Backpack, Capacity: 2000 cubic in, Pack Volume: 2000 cubic in, Color: Coyote Tan, Fabric/Material: 210/330 Nylon, Body Material: 210/330 Denier Nylon, Length: 20 in, Width: 13 in, Pack Loading: Top, Depth/Thickness: 6 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts 15% Off! Please also check out more options for BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Packs.
Purchase your new BlackHawk Ultralight 3 Day MOLLE Assault Pack, Coyote Tan, 603D08CT from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Pack:
- Constructed with lightweight 210/330 denier and 210 denier high tenacity rip stop nylon
- This pack weighs 2.65 pounds
- Easy access main compartment with front pocket and map pocket
- S.T.R.I.K.E. webbing over entire pack
- Four exterior compression straps
- Padded shoulder straps with D-rings
- Compartments are closed by YKK zipper and sliders with silent pulls
- BlackHawk Hydration reservoir system compatible
- Removable heavy duty waist belt
- Five interior tie down loops
- Hook and loop on front of pack for identification patch attachment
Package Contents:
- BlackHawk Ultralight 3 Day Assault Packs
Specifications for BlackHawk Ultralight 3 Day MOLLE Assault Pack, Coyote Tan, 603D08CT
| Size | One Size |
| Gender | Unisex |
| Pack Application | Day Pack |
| Pack Type | Backpack |
| Capacity | 2000 cubic in |
| Pack Volume | 2000 cubic in |
| Color | Coyote Tan |
| Fabric/Material | 210/330 Nylon |
| Body Material | 210/330 Denier Nylon |
| Length | 20 in |
| Width | 13 in |
| Pack Loading | Top |
| Depth/Thickness | 6 in |