Tap Tap to Zoom
Product Info for Winchester Large Wood Fixed Knife, 4in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220010W
The Winchester Large Wood Fixed Knife, 4in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220010W Blade Length: 4 in, Overall Length: 8.75 in, Blade Shape: Drop Point, Blade Material: Stainless Steel, Designed By: Winchester, Knife Application: Fixed Blade, Handle Material: Wood, Blade Finish: Stainless Steel, Handle Color: Wood, Blade Thickness: 0.1 in, Sheath Material: Nylon, Weight: 0.37 oz, Quantity: 1, Color: Wood, Length: 22.23 cm. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to $2.50 Off! Please also check out more options for Winchester Wood Fixed Knife.
Purchase your new Winchester Large Wood Fixed Knife, 4in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220010W from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
Full Tang Construction
Included Accessories:
Nylon Belt Sheath
Features of Winchester Wood Fixed Knife
- Full Tang Construction
Package Contents:
- Winchester Wood Fixed Knife
- Nylon Belt Sheath
Specifications for Winchester Large Wood Fixed Knife, 4in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220010W
| Blade Length | 4 in |
| Overall Length | 8.75 in |
| Blade Shape | Drop Point |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Designer | Winchester |
| Knife Application | Fixed Blade |
| Handle Material | Wood |
| Blade Finish | Stainless Steel |
| Handle Color | Wood |
| Blade Thickness | 0.1 in |
| Sheath Material | Nylon |
| Weight | 0.37 oz |
| Quantity | 1 |
| Color | Wood |
| Length | 22.23 cm |