Tap Tap to Zoom
Product Info for Winchester Small Wood Fixed Knife, 3in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220015W
The Winchester Small Wood Fixed Knife, 3in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220015W Blade Length: 3 in, Overall Length: 7 in, Blade Shape: Drop Point, Blade Material: Stainless Steel, Designed By: Winchester, Handle Material: Wood, Blade Finish: Stainless Steel, Handle Color: Wood, Blade Thickness: 0.1 in, Handle Finish: Brown, Wood, Sheath Material: Nylon, Weight: 0.22 oz, Quantity: 1, Color: Black, Dimensions: 1.7 x 3.75 x 10.05 in. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to $2.50 Off! Please also check out more options for Winchester Wood Fixed Knife.
Purchase your new Winchester Small Wood Fixed Knife, 3in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220015W from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
Full Tang Construction
Included Accessories:
Nylon Belt Sheath
Features of Winchester Wood Fixed Knife
- Full Tang Construction
Package Contents:
- Winchester Wood Fixed Knife
- Nylon Belt Sheath
Specifications for Winchester Small Wood Fixed Knife, 3in, Stainless Steel Blade, Wood, BLK, 6220015W
| Blade Length | 3 in |
| Overall Length | 7 in |
| Blade Shape | Drop Point |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Designer | Winchester |
| Handle Material | Wood |
| Blade Finish | Stainless Steel |
| Handle Color | Wood |
| Blade Thickness | 0.1 in |
| Handle Finish | Brown, Wood |
| Sheath Material | Nylon |
| Weight | 0.22 oz |
| Quantity | 1 |
| Color | Black |
| Dimensions | 1.7 x 3.75 x 10.05 in |