Tap Tap to Zoom
Product Info for Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Right Hand, Black, 6360-2832-61
The Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Right Hand, Black, 6360-2832-61 Color: Black, Gun Make: Glock, Gun Model: Glock 19 Gen 1, Glock 19 Gen 2, Glock 19 Gen 3, Glock 19 Gen 4, Glock 23 Gen 1, Glock 23 Gen 2, Glock 23 Gen 3, Glock 23 Gen 4, Glock 45 Gen 1, Glock 45 Gen 2, Glock 45 Gen 3, Glock 45 Gen 4, Barrel Length: 4 in, Hand: Right, Holster Type: Belt Holster, Holster Material: SafariLaminate, Light/Laser Attachment: Streamlight TLR-2, Streamlight TLR-2HL, Accessory Attachment System: Belt Loop, Finish: Plain, Holster Application: Duty, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 2 - 2.25 in, Fastener/Closure Type: ALS - Automatic Locking System, SLS - Self Locking System, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level III, Gender: Unisex, Height: 12 in, Length: 8 in, Weight: 11.2 oz, Width: 6 in. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 20% Off! Please also check out more options for Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster.
Purchase your new Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Right Hand, Black, 6360-2832-61 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Safariland 6360-2832-61: Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Glock 19/23/32 w/ITI M3 Light, Right Hand, Plain Black
Features of Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster
- ALS (Automatic Locking System) secures weapon once holstered
- SLS (Self Locking System) Rotating Hood
- Slim, compact design allows weapon to ride close to body
Package Contents:
- Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster
Specifications for Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Right Hand, Black, 6360-2832-61
| Color | Black |
| Gun Make | Glock |
| Gun Model | Glock 19 Gen 1, Glock 19 Gen 2, Glock 19 Gen 3, Glock 19 Gen 4, Glock 23 Gen 1, Glock 23 Gen 2, Glock 23 Gen 3, Glock 23 Gen 4, Glock 45 Gen 1, Glock 45 Gen 2, Glock 45 Gen 3, Glock 45 Gen 4 |
| Barrel Length | 4 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Belt Holster |
| Holster Material | SafariLaminate |
| Light/Laser Attachment | Streamlight TLR-2, Streamlight TLR-2HL |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Finish | Plain |
| Application | Duty |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 2 - 2.25 in |
| Fastener/Closure Type | ALS - Automatic Locking System, SLS - Self Locking System |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level III |
| Gender | Unisex |
| Height | 12 in |
| Length | 8 in |
| Weight | 11.2 oz |
| Width | 6 in |