Tap Tap to Zoom
Product Info for Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Glock 41 Gen 4, Right Hand, Basketweave, Black, 6360-8932-81
The Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Glock 41 Gen 4, Right Hand, Basketweave, Black, 6360-8932-81 Color: Black, Gun Make: Glock, Gun Model: Glock 41 Gen 4, Barrel Length: 5.31 in, Hand: Right, Holster Type: Belt Holster, Holster Material: SafariLaminate, Light/Laser Attachment: INFORCE APL, Insight Technology M3, Nightstick TWM-350, Nightstick TWM-350S, Nightstick TWM-850, Nightstick TWM-850S, Streamlight TLR-1, Streamlight TLR-1HL, SureFire X200, SureFire X300, SureFire X300U, Accessory Attachment System: Belt Loop, Finish: Basketweave, Holster Application: Duty, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 2 - 2.25 in, Fastener/Closure Type: ALS - Automatic Locking System, SLS - Self Locking System, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level III, Gender: Unisex, Height: 12 in, Length: 8 in, Weight: 11.2 oz, Width: 6 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 20% Off! Please also check out more options for Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster.
Purchase your new Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Glock 41 Gen 4, Right Hand, Basketweave, Black, 6360-8932-81 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Safariland 6360-8932-81: Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Glock 41 w/ITI M3/Streamlight TLR-1/SF X200/X300/X300U/Las-Tac 2/SSL-1, Right Hand, Basket Weave Black
Features of Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster
- ALS (Automatic Locking System) secures weapon once holstered
- SLS (Self Locking System) Rotating Hood
- Slim, compact design allows weapon to ride close to body
Package Contents:
- Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster
Specifications for Safariland Model 6360 ALS/SLS Mid-Ride Level-III Duty Holster, Glock 41 Gen 4, Right Hand, Basketweave, Black, 6360-8932-81
| Color | Black |
| Gun Make | Glock |
| Gun Model | Glock 41 Gen 4 |
| Barrel Length | 5.31 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Belt Holster |
| Holster Material | SafariLaminate |
| Light/Laser Attachment | INFORCE APL, Insight Technology M3, Nightstick TWM-350, Nightstick TWM-350S, Nightstick TWM-850, Nightstick TWM-850S, Streamlight TLR-1, Streamlight TLR-1HL, SureFire X200, SureFire X300, SureFire X300U |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Finish | Basketweave |
| Application | Duty |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 2 - 2.25 in |
| Fastener/Closure Type | ALS - Automatic Locking System, SLS - Self Locking System |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level III |
| Gender | Unisex |
| Height | 12 in |
| Length | 8 in |
| Weight | 11.2 oz |
| Width | 6 in |