Tap Tap to Zoom
Product Info for Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, Black, 6390-28325-491
The Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, Black, 6390-28325-491 Color: Black, Gun Make: Glock, Gun Model: Glock 19, Glock 19X, Glock 23, Glock 45, Caliber: 9mm Luger, Barrel Length: 4 in, Hand: Right, Holster Type: Belt Holster, Outside the Waistband Holster, Holster Material: SafariLaminate, Light/Laser Attachment: INFORCE APL, Insight Technology M3, Nightstick TWM-350, Nightstick TWM-350S, Nightstick TWM-850, Nightstick TWM-850S, Streamlight TLR-1, Streamlight TLR-1HL, SureFire X200, SureFire X300, SureFire X300U, Accessory Attachment System: Belt Loop, Finish: STX Hi Gloss, Holster Application: Duty, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 2.25 in, Fastener/Closure Type: ALS - Automatic Locking System, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level I, Gender: Unisex. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts ! Please also check out more options for Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster.
Purchase your new Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, Black, 6390-28325-491 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster
- ALS (Automatic Locking System) secures weapon once holstered; simple straight up draw once the release is deactivated
- Optional ALS Guard available for increasing level of security by one to Level II Retention
- Open-top design without SLS for quick retrieval of weapon
- SafariLaminate thermoformed construction protects handgun and sights
Package Contents:
- Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster
Specifications for Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, Black, 6390-28325-491
| Color | Black |
| Gun Make | Glock |
| Gun Model | Glock 19, Glock 19X, Glock 23, Glock 45 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Belt Holster, Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | SafariLaminate |
| Light/Laser Attachment | INFORCE APL, Insight Technology M3, Nightstick TWM-350, Nightstick TWM-350S, Nightstick TWM-850, Nightstick TWM-850S, Streamlight TLR-1, Streamlight TLR-1HL, SureFire X200, SureFire X300, SureFire X300U |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Finish | STX Hi Gloss |
| Application | Duty |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 2.25 in |
| Fastener/Closure Type | ALS - Automatic Locking System |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level I |
| Gender | Unisex |