Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-7A Weapon Light, 500 Lumens, Low Switch, 69422
The Streamlight TLR-7A Weapon Light, 500 Lumens, Low Switch, 69422 Light Output: 500 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123A Lithium, Beam Color: White, Color: Black, Beam Distance: 140 m, Length: 2.58 in, Weight: 2.4 oz, Battery Life: 1.5 Hours, Weather Resistance: Waterproof, Battery Quantity: 1, Additional Features: Low Switch, Condition: New, Gun Type: Pistol, Mount Type: Rail, Water Resistance Level: IPX-7. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 43% Off! Please also check out more options for Streamlight TLR-7X Weapon Light w/Rear Switch Options.
Purchase your new Streamlight TLR-7A Weapon Light, 500 Lumens, Low Switch, 69422 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Streamlight TLR-7X Weapon Light w/Rear Switch Options:
- Custom optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Ambidextrous on/off switch (TLR-7 side switch model cannot be retrofitted to the TLR-7X rear switch models)
- Uses one CR123A lithium battery (included)
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Securely fits a broad range of full-sized and compact guns
- Durable, anodized machined aluminum construction
- User enabled strobe function
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-7X Weapon Light w/Rear Switch Options
Specifications for Streamlight TLR-7A Weapon Light, 500 Lumens, Low Switch, 69422
| Light Output | 500 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123A Lithium |
| Beam Color | White |
| Color | Black |
| Beam Distance | 140 m |
| Length | 2.58 in |
| Weight | 2.4 oz |
| Battery Life | 1.5 Hours |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Battery Quantity | 1 |
| Additional Features | Low Switch |
| Condition | New |
| Gun Type | Pistol |
| Mount Type | Rail |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
