Tap Tap to Zoom
The Streamlight Compact Lighting System, CR123A, Weapon Light Only, White, 500 Lumens, Black, 69441 Light Output: 500 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123A, Beam Color: White, Color: Black, Gun Model: Universal, Beam Distance: 140 m, Length: 3.2 in, Weight: 2.74 oz, Battery Life: 1.5 - 3 hours, Finish: Type II Mil-Spec Anodized, Lens Material: Glass, Battery Quantity: 1, Included Accessories: Weapon Light Only, Condition: New, Attachment Type: Picatinny, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Height: 1.27 in, Lens Finish: AR Coated, Mount Type: Picatinny, Operating Temperature: -40 - 120 Fahrenheit, Water Resistance Level: IPX-7, Water Resistant Mark: 1 m, Width: 1.18 in. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 42% Off! Please also check out more options for Streamlight Compact Lighting System.
Purchase your new Streamlight Compact Lighting System, CR123A, Weapon Light Only, White, 500 Lumens, Black, 69441 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The TLR RM 1 features independently operating push-button and remote pressure switches to provide the security of knowing you'll always have light. Packaged as a kit offering everything you need to mount to your long gun.
Features/Specifications:
Runs 1.5 hours; 3 hours on strobe
Independently operating push-button switch or remote pressure switch
Remote pressure switch exits at 90 degrees providing improved wire routing option while preserving rail space
Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
Securely attaches to long guns with MIL Standard 1913 Rails
Packaged as a kit offering everything you need to mount to your long gun (remote pressure switch kit, key kit)
Powered by one CR123A lithium battery (included)
IPX7; waterproof to 1m for 30 minutes
Included Accessories:
Remote Door Switch
Remote Pressure Switch
Mounting Clips
CR123A Lithium Battery
or
Key Kit
CR123A Lithium Battery
| Light Output | 500 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123A |
| Beam Color | White |
| Color | Black |
| Gun Model | Universal |
| Beam Distance | 140 m |
| Length | 3.2 in |
| Weight | 2.74 oz |
| Battery Life | 1.5 - 3 hours |
| Finish | Type II Mil-Spec Anodized |
| Lens Material | Glass |
| Battery Quantity | 1 |
| Included Accessories | Weapon Light Only |
| Condition | New |
| Attachment Type | Picatinny |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Height | 1.27 in |
| Lens Finish | AR Coated |
| Mount Type | Picatinny |
| Operating Temperature | -40 - 120 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
| Water Resistant Mark | 1 m |
| Width | 1.18 in |