Tap Tap to Zoom
Get $100 Back on a Trijicon RMR
Get a $100.00 rebate when you purchase Trijicon RMR Type 2 1x 1 MOA Adjustable LED Reflex Sight before May 31, 2026 and the rebate form is postmarked by May 31, 2026. Download the Rebate Form or see details.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon RMR Type 2 Reflex Sight 1x, 1 MOA Red Dot, RM33 Mount, Black, RM09-C-700746
The Trijicon RMR Type 2 Reflex Sight 1x, 1 MOA Red Dot, RM33 Mount, Black, RM09-C-700746 Color: Black, Finish: Matte, Fabric/Material: Forged Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 0.63 - 0.83 in, Objective Window Size: 0.83 x 0.63 in, Reticle: 1 MOA Red Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 8, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Lens Material: Glass, Tempered Glass, Optical Coating: True-Color, Multi-Coated Lens, Battery Type: CR2032, Battery Quantity: 1, Battery Life: 4 Years at setting 4, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 66 ft, Shockproof: Yes, Length: 1.8 in, Width: 1.1 in, Height: 1 in, Weight: 1.2 oz, Included Accessories: RM33 Mount, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Lens Finish: True Color Multi-Coated Lens, Quantity: 1, Switch Type: Button, Red Dot Sights-Footprint: RMR, Country of Origin: USA. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 24% Off! Please also check out more options for Trijicon RMR Type 2 1x 1 MOA Adjustable LED Reflex Sight.
Purchase your new Trijicon RMR Type 2 Reflex Sight 1x, 1 MOA Red Dot, RM33 Mount, Black, RM09-C-700746 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features/Specifications:
Trijicon RMR
The Trijicon RMR (Ruggedized Miniature Reflex) sight is the most rugged miniature
red dot sight available. It is made from 7075-T6 aluminum to MIL-spec standards and
has a patented shape that absorbs impacts and diverts stresses away from the lens,
increasing durability. Available in LED, Adjustable LED, or Dual Illuminated versions,
and with dot sizes ranging from 1.0 MOA to 13 MOA you are sure to find what fits your
needs. The RMR is a versatile sight that illuminates in any lighting condition.
The New RMR Type 2 has redesigned and upgraded electronics which have proven
through extensive testing to properly function when mounted on slide ride pistol and/ or
all other small arms. Also included in the new RMR Type 2 are button lock out mode
and battery saving features, which make this optic ideal for concealed carry
and law enforcement use.
Features of Trijicon RMR Type 2 1 MOA Reflex Sight:
- Outstanding Durability: Unique, patented housing shape diverts the force of an impact away from the lens, greatly increasing durability;
- True-color, Multi-coated: Creates a wide-band light transmission for minimal change in target area color;
- Easily Adjustable Windage/Elevation: No need for special tools. 1 MOA per click;
- Dual-illuminated Option: Tritium-phosphor lamp illuminates reticle in low-light conditions and fiber optics automatically adjust the brightness level and contrast to available light conditions;
- Adjustable Led Option: Easy-to-use buttons on the sides of the optic allow the user to adjust the illumination brightness, toggle between manual and automatic modes, and power down the RMR for storage;
- Multi-platform-friendly: Multiple primary applications including rifle, pistol, shotgun and carbine, or use as a secondary sight with a magnified optic;
- Built To Handle The Worst: Designed to be waterproof to 20 meters (66 ft.);
- Limited Lifetime Warranty: Tritium lamp is warrantied by Trijicon to illuminate for 15 years from date of original manufacture (Dual-Illuminated RMR). Electronics are warrantied for 5 years from date of original manufacture (LED & Adjustable LED RMR);
- Upgraded Electronics: Ruggedized battery contacts and electronics ensure performance and survivability in harsh environments (LED & Adjustable LED RMR only);
- Battery Conservation Mode: Automatically adjusts aiming dot to ambient lighting conditions after 16.5 hours (LED & Adjustable LED RMR only)
Package Contents:
- Trijicon RMR Type 2 1 MOA Reflex Sight
- RMR Seal Plate
- CR2032 Battery
- 2 RMR Screws
- Hex Wrench
- RMR Manual
- Trijicon Sticker (PR15)
- Warranty Card
Specifications for Trijicon RMR Type 2 Reflex Sight 1x, 1 MOA Red Dot, RM33 Mount, Black, RM09-C-700746
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Fabric/Material | Forged Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 0.63 - 0.83 in |
| Objective Window Size | 0.83 x 0.63 in |
| Reticle | 1 MOA Red Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 8 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Lens Material | Glass, Tempered Glass |
| Optical Coating | True-Color, Multi-Coated Lens |
| Battery Type | CR2032 |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 4 Years at setting 4 |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 66 ft |
| Shockproof | Yes |
| Length | 1.8 in |
| Width | 1.1 in |
| Height | 1 in |
| Weight | 1.2 oz |
| Included Accessories | RM33 Mount |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Lens Finish | True Color Multi-Coated Lens |
| Quantity | 1 |
| Switch Type | Button |
| Red Dot Sights-Footprint | RMR |
| Country of Origin | USA |